Nomatto
Çiçek Dalında Ucuz

2024 Yılı Çiçek Koparma Cezaları / Bowling Topu Evi / Dünyanın En Güzel Bahçeleri / Günün Destinasyonu - Burdur / Kısa Kısa Haberler

 

Süpermarketlerde en çok çalınan ürün sizce nedir? Cevabı yazının sonunda⬇

Selam! Bu e-postada gezmeyi sevenler için keyifli bilgiler var. Nomatto.com’da daha çok seçenek, daha çok macera seni bekliyor. @nomattosocial instagram hesabımızda da eğlenceli paylaşımlarımıza göz atmayı unutma! 👀

Bugün neler var?

  • 2024 Yılı Çiçek Koparma Cezaları

  • Bowling Topu Evi

  • Dünyanın En Güzel Bahçeleri

  • Günün Destinasyonu - Burdur

  • Kısa Kısa Haberler

 

💐 2024 Yılı Çiçek Koparma Cezaları

2 milyon TL - Dağ Sümbülü

Eskiden bahçelerde yazardı çiçek dalında güzel diye anlaşılan bu ifade yeterli olmamış şimdi çiçek koparmanın çok ciddi cezaları var. Türkiye'nin özel çiçeklerine "el sürmenin" maliyetini bilmek ister misiniz? İşte 2024 yılı için belirlenen ceza miktarları:

Dağ Sümbülü (Antalya): Antalya Kemer'de endemik dağ sümbülleri bu yıl erkenden çiçek açtı. Sonsuz sevgi, bağlılığın temsilcisi Dağ sümbülüne dokunmanın faturası ise düşündüren cinsten: 2 milyon TL! ⛰

Kardelen Çiçeği (Manisa): Kardelen baharın simgesi olan çiçeklerden bir tanesidir. Karda bile açan bu güzeli koparmak isterseniz, 387.142 TL ödemeyi göze almalısınız. Kardelen sevgisi bu olsa gerek! 🌼

Nilüfer Çiçeği (Çanakkale): Gölün prensesi nilüfer için kesilecek ceza 244.315 TL. 🌸

Ters Lale (Hakkari): Yılda 20 gün yaşayabilen ters lale, havaların ısınmasıyla beraber geçen yıla göre bu yıl erken çiçek açtı. Koruma altına alınan çiçeği koparan ve el uzatmanın bedeli tam 244.315 TL. 🥀

Hatırlatma: Bu çiçeklerin hepsi koruma altında, yani onları koparmak yerine seyretmek ve fotoğraflamak en güzeli. Hem cüzdanınızı korumuş olursunuz hem de doğanın tadını çıkarırsınız.

 

🎳 Bowling Topu Evi

 

Whimzeyland, Florida'da Todd Ramquist ve Kiaralinda’nın oluşturduğu bir sanat evi. Bu mahalle, sanatçı çiftin 20 yıllık çabasıyla renkli ve gösterişli bir sanat eserine dönüşmüş. "Bowling Topu Evi" avluya piramit ve duvar şeklinde dizilmiş 500'den fazla boyalı bowling topunun renkli şişelerle kombinlenmesiyle hazırlanmış. Etraf ise gökkuşağı mozaikli yollar ve parlak seramik heykellerle bezeli. Whimzeyland, aynı zamanda diğer sanatçılar tarafından dekore edilmiş ve bağışlanmış bowling toplarının sergilendiği bir galeriye de ev sahipliği yapıyor. Çocukların topunun kesilmediği bu özel mülk, ziyaretçilerine adeta başka bir dünyanın kapılarını aralar ve görsel bir şölen sunar.

Halimizi sorarsanız yuvarlanıp gidiyoruz. 😎 

 

🌍 Dünyanın En Güzel Bahçeleri

Dünya çapında bahçeler, tarihi zenginlikleri ve büyüleyici doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine adeta bir zaman yolculuğu sunuyor. İşte bu harikalar diyarlarından bazıları ve onların göz kamaştırıcı özellikleri:

Peterhof Park and Gardens- Rusya

Peterhof'un park alanı, çeşitli tarzlarıyla gerçekten dikkat çeker. Burada çalışan usta peyzaj mimarları ve bahçe tasarımcıları, sert kuzey iklimine rağmen nefes kesici manzaralar ve süslü mimari dekorasyonlarla dolu bir harikalar diyarı yaratmayı başarmış.

Nong Nooch - Tayland

Tayland’ın Pattaya şehrinde bulunan Nong Nooch botanik bahçesi, 670 adet yerli bitkiye ev sahipliği yapıyor. Simetrik bir biçimde tasarlanmış bahçede bonzailer, palmiye ve kaktüslerle kusursuzca kesilmiş çalıları görebilir, bisiklete ya da deniz bisikletine binebilirsiniz.

Versaılles - Fransa

Dünyanın en ünlü bahçelerinden biri kuşkusuz Versailles Sarayı’nın göz alabildiğine uzanan ve Fransız bahçe düzenleme sanatının en klasik örneğini sunan bahçesidir. UNESCO Dünya Mirası listesinde de bulunan bu bahçedeki heykellerin birçoğu mitolojik karakterleri temsil ediyor.

Vılla D’este - İtalya

Roma’nın biraz dışında, 16. yüzyılda inşa edilmiş bir konak olan Villa d’Este, teraslı bahçeleri ve görkemli süs havuzlarıyla popüler. Villa d’Este, İtalya’nın Rönesans dönemi bahçelerinin, günümüze kadar korunmayı başarmış harika bir örneği.

Butchart Gardens - Kanada

Kanada’nın British Columbia eyaletindeki bu cennet gibi bahçe, bereketli yeşili ve rengarenk çiçekleriyle konuklarını bir asırdan fazladır büyülüyor. Buranın eskiden bir kireç ocağı olduğu gerçeği, bahçeyi gezen hiç kimsenin aklına gelmeyecek kadar uzak bir geçmişte kalmış.

Dikmen Vadisi- Ankara

Asın bayrakları as as as !! 😂Tabi ki en güzeli Ankara’da! Dikmen Vadisi ziyaretçilerine görsel bir şölen sunan Sakura ağaçlarıyla ünlüdür. Bahar ayında açan Sakura çiçeklerinin ömrü kısa olup, genellikle 7 ile 10 gün arasında dökülür. Bu kısa süreli çiçeklenme döneminde doğanın keyfini çıkarmak isterseniz bizden tavsiye acele etmelisiniz.

nomattosocial

View more on Instagram

 

📽 Haftanın Filmi - The Long Game

1955'te beş genç Meksikalı-Amerikalı yardımcı, golf oyununa olan tutkularıyla yanıp tutuşuyorlardı. Kararlılıkla öğrenmek istedikleri için, Güney Teksas çölünün ortasında kendi golf sahalarını kurdular. Modası geçmiş ve kalitesiz ekipmanlara sahip olmalarına rağmen, profesyonel eğitim almadan, tamamen beyazlardan oluşan zengin takımlara karşı yarışmaya devam ettiler ve sonunda 1957 Texas Eyalet Lisesi Golf Şampiyonası'nı kazandılar. Bu hikaye, yazar Humberto G. Garcia'nın beğenilen kitabına dayanıyor ve "A Field of Dreams" adlı filmde golf dünyasının nefes kesen yolculuğunu anlatıyor. 🎬

The Long Game

Yönetmen: Brian Grant

Oyuncular: Dennis Quaid, Gillian Vigman, Jay Hernandez

IMDB: 7.1/10

Rotten Tomatoes: %79

Tür: Tarih/Dram

 

📍 Günün Destinasyonu - Burdur

Türkiye’nin güneybatısında yer alan Burdur, zengin halk kültürü ve müziğiyle kültürel yönden Teke Yöresinin Başkenti olarak bilinir.

UNESCO Geçici Miras Listesi'nde yer alan Sagalassos ve Kibyra gibi önemli antik kentler, ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır. Höyücek, Hacılar ve Kuruçay Höyükleri gibi arkeolojik sitler, bölgenin tarihini daha iyi anlamanıza olanak tanır.

Doğa Tarihi Müzesi

Türkiye'nin turizme açılmış ilk mağarası olan İnsuyu Mağarası, büyüleyici damlataş yapıları, doğa meraklıları ve macera arayanlar için ideal bir durak noktasıdır. Ayrıca, Burdur Doğa Tarihi Müzesi, Güney Fili gibi önemli fosilleri sergileyerek bölgenin jeolojik ve paleontolojik zenginliklerine ışık tutar.

Doğal güzellikler açısından ise, Salda Gölü'nün turkuaz suları ve beyaz kumsalları, Türkiye'nin Maldivleri olarak anılmakta ve dünyanın en etkileyici göllerinden biri olarak kabul edilmektedir. Doğaseverler için bir diğer durak ise Lisinia Doğa'dır. Burada, rehabilitasyon sürecinden geçmiş yaban hayvanlarını gözlemleme şansı bulabilir ve lavanta ile gül bahçelerinin arasında yürüyüş yaparak, bu iki hoş kokuyu derinlemesine hissedebilirsiniz

Ceviz Helvası

Burdur, kendine has yöresel lezzetleriyle ziyaretçilerine benzersiz bir gastronomi deneyimi sunmaktadır. Özellikle, keçi veya sığır kaburgası kullanılarak yapılan Burdur Şiş Köfte, bölgenin en dikkat çekici yiyeceklerinden biridir. Sac üzerinde pişirilmiş etleriyle, kenevir ve haşhaşla yapılan helvalar, yöresel tatlar kaçırılmaması gereken bir fırsattır.

Burdur gezi rotaları ve en güzel konaklama yerleri için nomatto.com’u ziyaret edebilirsiniz.

 📰 Kısa Kısa Haberler

  • "Mezopotamya Ekspresi" tanıtım turu.

  • Gökyüzünde tavla keyfi.

  • Adana Portakal Çiçeği festivaline yoğun ilgi.

Sizin için derlediğimiz yeni seyahat rotalarından, bulunduğunuz bölgeye en yakın lezzet duraklarından, bir sonraki yolculuğunuza çıkmadan önce “iyi ki okumuşum” diyeceğiniz bilgilendirici ve keyifli içeriklerden haberdar olmak için e-posta listemize abone olabilir, arkadaşlarınızla paylaşarak Nomatto’yu daha fazla kişiyle tanıştırmamıza katkı sunabilirsiniz.

👉Cevap: Süpermarketlerde en çok çalınan ürün jilet. Evet yanlış okumadınız, yükte hafif pahada ağır olan, herkesin ihtiyacı olan ve kolayca satılabilen bu ürün hırsızların da gözdesi. 🚔

Bu haftaki yayınımız nasıldı?

Login or Subscribe to participate in polls.