Nomatto
Dünyanın Dört Bir Yanından Sulak Alanlar

E-posta Bültenimize Üye Ol
Su canlılık için gerekli olmakla kalmayıp aynı zamanda doğayı estetik harikasına çeviriyor. Gelin birlikte dünyanın en harika sulak alanlarını inceleyelim.
 
Okavango Deltası - Botsvana Cumhuriyeti

Yaklaşık 16.000 kmalanı kaplayan Botsvana'daki bu sulak alan, dünyanın en büyük iç su yollarından biri ve Afrika'nın en büyük vahası. Yeşil sazlıklar ve yüksek ağaçlarla dolu delta, fil, zürafa, su aygırı ve daha nice yaban hayvanını ağırlıyor. Yazın yağmurlarla gelen hayvanlar kışın gider o nedenle ideal gezi zamanı temmuz ile ekim ayları arası.

 

Tuna Deltası - Büyük kısmı Romanya'da, kuzey kesiminin batı tarafı ise Ukrayna'da yer alır.

Tuna Nehri, Almanya'nın Kara Ormanlarından başlayıp Romanya'nın Karadeniz kıyılarına kadar uzanıyor. Bu 4486 km2’ lik serüven, Avrupa'nın en büyük ve en etkileyici deltalarından biriyle son buluyor. Burada yer alan kuşları gözlemlemek ve dünyanın en büyük kamış yataklarını gezmek için nisan-mayıs ve ekim-kasım dönemlerinde tekne turlarına katılabilirsiniz..

WWT Caerlaverock - İskoçya

WWT Caerlaverock, doğa severler için cennet niteliğinde. Yaban hayatı ve açık hava aktivitelerine ilgi duyanlar, bu sulak alanda zamanın nasıl geçtiğini anlamadan günlerini geçirebilirler. Burada yazın Senegal bayrağı, kışın ise Norveç bayrağı dalgalandığını görebilirsiniz; çünkü burası balıkkartallarının kışı geçirdiği ve 35.000 midye kazının Svalbard'dan göç edip konakladığı yerdir.

Kopacki Rit - Kuzeydoğu Hırvatistan

Hırvatistan'daki bu sulak alan, Avrupa'nın en önemli doğa harikalarından biri olarak kabul edilir. Burası, yaklaşık 140 türün yuva yapması ve 285'ten fazla kuş türünün gözlemlendiği bir kuş cenneti. İlkbahar ve sonbahar göç dönemleri, yüzbinlerce kuşun burada mola verdiği için en iyi ziyaret zamanıdır, fakat yaz ayları da kuş gözlemciliği için oldukça elverişli.

 

Marais Poitevin - Fransa

Fransa'nın ikinci büyük sulak alanı Marais Poitevin, üç ana bölgeden oluşuyor: denize yakın ünlü plajları ve tatil beldesi olarak bilinen dar bir kıyı şeridi; iç kısımlarda yaklaşık 50.000 hektarlık 'kuru bataklık' alanı; ve en çekici bölüm olan 'Yeşil Venedik'. Bu son bölüm, Vendée'nin güneyindeki yeşil ve yapraklı sulak bataklıkları kaplar ve su yolları boyunca tekne veya bisikletle gezinti yapabilirsiniz.