Malatya Gezilecek Yerler

Yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış; doğal güzellikleri, tarihi yapısı ve eşsiz yemekleriyle Doğu Anadolu'nun incisi Malatya iliini keşfetmeye hazır mısınız ? Binlerce yıllık tarihi ve kültürel değerleriyle Doğu Anadolu'nun gıda, inanç, doğa ve kültür turizmde söz sahibi illerinden biri olan Malatya ilini Nomatto ile yerlisi gibi gezelim.
Nüfus: 808.692
Rakım: 954m

Bir Bakışta Malatya

Kayısı deyince akla gelen şehir Malatya. Hitit vesikalarında ‘bal ve meyve bahçesi’ anlamına gelen isimle adlandırılan şehrin geniş ve bereketli Malatya Ovası'nda, yerli ve yabancı turistlerin lezzetini öve öve bitiremediği kayısı, kiraz, üzüm, elma, armut ve ayva başta olmak üzere birçok meyveyi yetiştirmek ve taze taze bulup yemek mümkündür. Dünyanın kayısı ihtiyacının yüzde 80'inin karşılandığı, "dünya kayısı başkenti" olan Malatya, dillere destan kayısı lezzeti ile sofraları şenlendiriyor.
Arslantepe gibi bir mirasa sahip Malatya, tarih ve arkeoloji severlerin yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Arslantepe’de, M.Ö. 5000’lere ait saray ve tapınak kalıntıları ile tarihi eserlerin bulunması ve incelenmesi sonucunda, Arslantepe’nin ilk defa devlet şeklinin ortaya çıktığı resmi, dini ve kültürel bir merkez olduğu ortaya çıkmıştır.
Arslantepe, Nemrut Dağı, Fırıncılar Höyük, Bayramtepe Höyük, Ören Höyük, İkinciler Höyük, Aslantaş, Kaletepe Höyük, Ansur, Kağköy Kaya Kabartmaları gibi arkeolojik alanlar kültür turizminin zenginlikleri olarak dikkat çekerken; Girmana ve Arapgir Kanyonları, Sultansuyu, Karakaya Barajı ve Levent Vadisi doğa turizmi kapsamında Malatya'nın eşsiz değerleridir. Kalite ve lezzet yönünden oldukça ayrışan kayısısı, türkülere konu olan Kömürhan Köprüsü, Darende Somuncu Baba Türbesi ve Arslantepe’nin tarihten gelen gizemli fısıltılarıyla Malatya ziyaretçilerini çağırıyor.

Malatya
Daha Fazla

Faydalı Bilgiler

Mevsim Ortalaması

°C

İdeal Ziyaret Zamanı

Bahar ve Yaz Ayları

İdeal Gezi Süresi

1 Gün

Gezi Planı Sayısı

2
Yakın Rotalar

Malatya Gezi Plan Önerileri

Nerede Kalınır?

Doğal güzellikleri, tarihi yapısı ve eşsiz yemekleriyle Doğu Anadolu'nun incisi Malatya ilinde konaklayabileceğiniz otelleri sizler için araştırdık.

Nerede Yenir?

Malatya'nın enfes yöresel lezzetlerini tatmanız için en güzel, en lezzetli. en çok beğenilen Malatya restoranlarını sizler için listeledik.

Ne Yapılır?

Malatya'da neler yapabilirim diyenlere; birbirinden güzel, aile ve arkadaş gruplarınızla katılabileceğiniz, Malatya gezinizi unutulmaz kılacak aktiviteleri sizin için araştırdık.

Değerlendirmeler

Google Yorumlarda 1.712 yorumun ortalaması 4.3
Tripadvisor Yorumlarda 1.712 yorumun ortalaması 4.7
Henüz hiçbir değerlendirme bulunmamaktadır.
Değerlendirin

Soru / Cevap

Henüz hiçbir soru bulunmamaktadır.
Soru Sor