Nomatto
Biri Kovalak Biri Uyuntu, Ne Yapsam Bilemedim

Sizce Nasıl Olur? / En Havalı Cadde Serisi: 1 Numara / Dünyanın Dört Bir Yanından Sulak Alanlar / Haftanın Filmi - Büyük Budapeşte Oteli / Günün Destinasyonu – Balıkesir / Kısa Kısa Haberler

Biri kovalak biri uyuntu, ne yapsam bilemedim

Sizce Nasıl Olur? / En Havalı Cadde Serisi: 1 Numara / Dünyanın Dört Bir Yanından Sulak Alanlar / Haftanın Filmi - Büyük Budapeşte Oteli / Günün Destinasyonu – Balıkesir / Kısa Kısa Haberler

 

Zorla uyku olmaz 😴- İnsanlara uykuya dalmaları için nakit ödül veren bir uyku çalışmasına katılan kişilerden en hızlı uykuya dalanı normal insanlardan 3 kat daha geç uyudu. Uykuyu ne kadar zorlarsanız, o kadar çok direnir.

Selam! Bu e-postada gezmeyi sevenler için keyifli bilgiler var. Nomatto.com’da daha çok seçenek, daha çok macera seni bekliyor. @nomattosocial instagram hesabımızda da eğlenceli paylaşımlarımıza göz atmayı unutma! 👀

Bugün neler var?

  • Sizce Nasıl Olur?

  • En Havalı Cadde Serisi: 1 Numara

  • Dünyanın Dört Bir Yanından Sulak Alanlar

  • Haftanın Filmi - Büyük Budapeşte Oteli

  • Günün Destinasyonu - Balıkesir

  • Kısa Kısa Haberler

 

 

Sizce Nasıl Olur?

Bir uyandınız! yaşadığınız şehir bu şekilde konum değiştirmiş. Ne Yapardınız?

 

Denizli’de hala deniz yok.

 

 

En Havalı Cadde Serisi: 1 Numara

 

High Street, Melbourne

Melbourne'un kuzeyindeki High Street, dünyanın en popüler caddelerini geride bırakıp "dünyanın en havalı caddesi" olarak taçlandırıldı. Time Out tarafından yapılan bir değerlendirme sonucu; caddenin üç bölgenin birleşim noktasında bulunması, sıra dışı restoranları, kafeleri ve dinamik atmosferi High Street’i ön plana çıkarıyor. Giderseniz, görmeden, bir selfie çektirmeden, Nomatto’ya atmadan gelmeyin🤳

 

Time Out ekibini Datça’yı görmesi için Muğla’ya davet ediyoruz.

 

 

🌍 Dünyanın Dört Bir Yanından Sulak Alanlar

 

Su canlılık için gerekli olmakla kalmayıp aynı zamanda doğayı estetik harikasına çeviriyor. Gelin birlikte dünyanın en harika sulak alanlarını inceleyelim.

 

Okavango Deltası - Botsvana Cumhuriyeti

 

Yaklaşık 16.000 kmalanı kaplayan Botsvana'daki bu sulak alan, dünyanın en büyük iç su yollarından biri ve Afrika'nın en büyük vahası. Yeşil sazlıklar ve yüksek ağaçlarla dolu delta, fil, zürafa, su aygırı ve daha nice yaban hayvanını ağırlıyor. Yazın yağmurlarla gelen hayvanlar kışın gider o nedenle ideal gezi zamanı temmuz ile ekim ayları arası.

 

Tuna Deltası - Büyük kısmı Romanya'da, kuzey kesiminin batı tarafı ise Ukrayna'da yer alır.

Tuna Nehri, Almanya'nın Kara Ormanlarından başlayıp Romanya'nın Karadeniz kıyılarına kadar uzanıyor. Bu 4486 km2’ lik serüven, Avrupa'nın en büyük ve en etkileyici deltalarından biriyle son buluyor. Burada yer alan kuşları gözlemlemek ve dünyanın en büyük kamış yataklarını gezmek için nisan-mayıs ve ekim-kasım dönemlerinde tekne turlarına katılabilirsiniz.

WWT Caerlaverock - İskoçya

WWT Caerlaverock, doğa severler için cennet niteliğinde. Yaban hayatı ve açık hava aktivitelerine ilgi duyanlar, bu sulak alanda zamanın nasıl geçtiğini anlamadan günlerini geçirebilirler. Burada yazın Senegal bayrağı, kışın ise Norveç bayrağı dalgalandığını görebilirsiniz; çünkü burası balıkkartallarının kışı geçirdiği ve 35.000 midye kazının Svalbard'dan göç edip konakladığı yerdir.

Kopacki Rit - Kuzeydoğu Hırvatistan

Hırvatistan'daki bu sulak alan, Avrupa'nın en önemli doğa harikalarından biri olarak kabul edilir. Burası, yaklaşık 140 türün yuva yapması ve 285'ten fazla kuş türünün gözlemlendiği bir kuş cenneti. İlkbahar ve sonbahar göç dönemleri, yüzbinlerce kuşun burada mola verdiği için en iyi ziyaret zamanıdır, fakat yaz ayları da kuş gözlemciliği için oldukça elverişli.

Marais Poitevin - Fransa

Fransa'nın ikinci büyük sulak alanı Marais Poitevin, üç ana bölgeden oluşuyor: denize yakın ünlü plajları ve tatil beldesi olarak bilinen dar bir kıyı şeridi; iç kısımlarda yaklaşık 50.000 hektarlık 'kuru bataklık' alanı; ve en çekici bölüm olan 'Yeşil Venedik'. Bu son bölüm, Vendée'nin güneyindeki yeşil ve yapraklı sulak bataklıkları kaplar ve su yolları boyunca tekne veya bisikletle gezinti yapabilirsiniz.

 

📽 Haftanın Filmi - Büyük Budapeşte Oteli

 

Büyük Budapeşte Oteli, bir yazarla bir otel sahibinin ilginç sohbetini konu alır. Yazar, otel sahibinden otelin altın çağlarında, lobi görevlisi olarak çalıştığı dönemlere dair hikayeler dinler. Bu anlatılar aracılığıyla, otelin ve çalışanlarının renkli ve çalkantılı geçmişi, izleyiciye dramatik ve etkileyici bir şekilde sunulur.🎬

 

Yönetmen: Wes Anderson

Oyuncular: Ralph Fiennes, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric

IMDB: 8.1/10

Rotten Tomatoes: % 92

Tür: Macera, Komedi, Suç

 

📍 Günün Destinasyonu - Balıkesir

Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle dolu bir Anadolu şehri olan Balıkesir, eşsiz lezzetleri ve önemli tarihi yapılarıyla dikkat çeker.

 

Cunda Adası

Kuvayımilliye hareketinin başladığı yer olan Alaca Mescit Camii, milli mücadelenin önemli simgelerindendir. Ayrıca Zağnos Paşa Camii, Fatih Sultan Mehmet'in hocası tarafından yaptırılmış ve büyük tarihi öneme sahiptir.

Koca Saat

Şehrin simgelerinden biri olan saat kulesi ise "Koca Saat" olarak adlandırılır ve bu adı başka şehirlerde duymanız imkansızdır. Bu isme benzer Balıkesir'deki yerel halk, günlük konuşmalara renk katan birçok ilginç ifade ve kelimeye ev sahipliği yapar.

Bir Balıkesirli babanın serzenişi; “Kızımı iki tane adam istiyor. Biri kovalak, biri sümdük ne yapsam bilemedim” gibi bir ifadeyi duyarsanız şaşırmayın. Başka bir şehirde zor duyabileceğiniz bu sözcükleri Balıkesir’de sıkça duyabilirsiniz:

Sadıç: Erkeklerin birbirlerine kanka, kardeş, bro diye hitap ettiği pek görülmez

Yalım: Galiba

Zere: Boşuna, boş yere (“Demek öyle ha! Ben de diyorum..."  - Zere kimse gelmedi yanıma)

Vere: Sürekli (-Vere konuşuyo bu çocuk)

Sümdüklenmek: Bir işi yaparken ağırdan almak, oyalanmak.(-Yarım saattir sümdüklenip duruyon, bak düğüne geç kalcez.)

Uyuntu: Sümdüklenen kişi ( - Ya uyuntu ya, yarım saattir çıkamadın evden.)

Kovalak: Görmemiş, gosteriş düşkünü, hayattaki tatmini diğer insanların dikkatini çekerek ve takdir toplamaya çalışarak elde eden insan.

Mısmıl: Düzgün

Şeytan Sofrası

Coğrafi olarak her iki denize kıyısı olan Balıkesir, ilçeleri ile de dikkat çeker; bu ilçeler genelde iller kadar büyüktür ve tanınır. Ayvalık, zeytin ağaçlarıyla çevrili dar sokakları, tarihi taş binaları ve nefes kesen manzaraları ile ünlüdür. Ayvalık'ta ayrıca Şeytan Sofrasından izlenebilen gün batımı manzarası görülmeye değerdir. Cunda Adası (Alibey Adası), eski Rum evleri, taş sokakları ve Ayios Yorgi Kilisesi ile ön plana çıkar.

Kuş Cenneti Milli Parkı

Altınoluk ve Akçay, temiz plajları ve deniziyle bilinen tatil beldeleridir. Körfez ayrıca antik kentler olan Antandros ve Adramytteion gibi arkeolojik sit alanlarına ev sahipliği yapar. Balıkesir’in olmazsa olmazlarından Türkiye'nin önemli sulak alanlarından biri olan Manyas Kuş Cenneti özellikle bahar aylarında, göçmen kuşları gözlemlemek için ideal bir yerdir. Türkiye'nin ikinci büyük adası olan Marmara Adası, mermer ocakları, temiz denizi ve sakin plajları ile dikkat çeker.

Seferberlik Çöreği, coğrafi işaret ile tescillenmiştir.

Balıkesir'in mutfak kültürü, özellikle seferberlik dönemlerinde önemli bir rol oynamıştır. "Seferberlik Çöreği" olarak da bilinen bu ekmek, Çanakkale Savaşı sırasında askerlere uzun süre dayanıklı gıda sağlamak amacıyla üretilmiştir. Balıkesir ayrıca, yöresel lezzetler konusunda oldukça iddialıdır. "Höşmerim" tatlısı, peynir ve şekerle hazırlanan geleneksel bir tatlıdır. Kuzu eti ve özellikle Balıkesir kokoreci, bölgenin en meşhur lezzetlerindendir. Kirli hanım peyniri ise, bronz madalya alarak kendini ispatlamıştır anlatmaya gerek yok görüyorsunuz.

Balıkesir gezi rotaları ve en güzel konaklama yerleri için nomatto.com’u ziyaret edebilirsiniz.

nomattosocial

View more on Instagram

 📰 Kısa Kısa Haberler

  • Çankırı Kültür Evi ziyaretçilerini nostaljik yolculuk keyfi.

  • Ardahan'ın "Hanak tel peyniri" coğrafi işaret aldı.

  • İzmir’de Ücretsiz Halk Plajları.

Sizin için derlediğimiz yeni seyahat rotalarından, bulunduğunuz bölgeye en yakın lezzet duraklarından, bir sonraki yolculuğunuza çıkmadan önce “iyi ki okumuşum” diyeceğiniz bilgilendirici ve keyifli içeriklerden haberdar olmak için e-posta listemize abone olabilir, arkadaşlarınızla paylaşarak Nomatto’yu daha fazla kişiyle tanıştırmamıza katkı sunabilirsiniz.

Bu haftaki yayınımız nasıldı?

Login or Subscribe to participate in polls.