Eskişehir
Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi

Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Nerede? Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Yol Tarifi, Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Randevu, Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Ziyaret Saatleri, Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Giriş Ücreti, Eskişehir Bilim ...

Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi

Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi, Eskişehir Bilim Deney Merkezi, 4 Nisan 2012'de Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılmıştır. Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü ile iş birliği yapılarak "Bilim İçin Geziyorum" projesi kapsamında hayata geçirilmiştir. Merkezde 77 farklı deney aracı bulunmakta olup, ayrıca animatronik dinozorlar, üç boyutlu sinema odası ve Türk-İslam Âlimleri bölümü gibi ek özellikler de mevcuttur. Merkezin en dikkat çeken bölümlerinden biri uzay evi olup, tam kubbe şeklinde tasarlanmış ve 96 kişilik kapasiteye sahiptir. Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Nerede? Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Yol Tarifi, Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Randevu, Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Ziyaret Saatleri, Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Giriş Ücreti, Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Faaliyetler, Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Çevresinde Neler Yapılır? Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Hakkında merak ettiğiniz bilgiler Nomatto’da!

Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi hakkında, Eskişehir Bilim Deney Merkezi, 4 Nisan 2012'de Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı'nda açılmıştır. 2.751 metrekarelik bir alanda yer alan merkez, "Bilim İçin Geziyorum" projesi kapsamında BEBKA Destek Hibesi ve Çimsa'nın bağışı ile Sabancı Vakfı tarafından sağlanan 1,5 milyon Euro'luk teknoloji donanımıyla Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü iş birliğiyle hayata geçirilmiştir. Merkezde, ses, basınç, yeryüzü, optik, denge-mekanik gibi kategorilerde 77 adet deney aracı bulunmaktadır. Ayrıca animatronik dinozor bölümü, üç boyutlu sinema odası ve Türk-İslam Âlimleri bölümü gibi ek özellikler de mevcuttur. Merkezin en dikkat çeken bölümlerinden biri olan uzay evi, tam kubbe şeklinde tasarlanmış olup, 14 metre iç çapına ve 96 kişilik kapasiteye sahiptir.

Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Nerede?

Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi nerede? Eskişehir'in Tepebaşı ilçesinde, Sazova Mahallesi'nde bulunan Ulusal Egemenlik Bulvarı üzerinde yer alan Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı içinde, Sabancı Uzay Evi ile birlikte Bilim Deney Merkezi bulunmaktadır. Adresi şu şekildedir: Sazova Mahallesi Ulusal Egemenlik Bulvarı No: 209, 26150 TEPEBAŞI/ESKİŞEHİR.

Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Yol Tarifi

Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi yol tarifi, Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı'na gitmek için birkaç seçenek mevcuttur:

 • Araçla: Eğer kendi aracınız varsa veya araba kiralama seçeneğini kullanıyorsanız, navigasyon cihazınızı veya harita uygulamanızı kullanarak parka doğrudan gidilebilir. Adres bilgisini (Sazova Mahallesi Ulusal Egemenlik Bulvarı No: 209, 26150 TEPEBAŞI/ESKİŞEHİR) girdiğinizde rotayı kolayca bulabilirsiniz.
 • Toplu Taşıma: Eskişehir'de toplu taşıma araçları oldukça gelişmiştir. Otobüs veya tramvay kullanarak parka ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki toplu taşıma hatları Sazova Kültür Sanat Ve Bilim Parkı yakınından geçiyor: K11, M16, M4, S17
 • Taksi: Eğer toplu taşımayı tercih etmiyorsanız, taksi hizmeti de bulunmaktadır. Şehirdeki bir taksi durağından bir taksi çağırabilir veya taksi uygulamalarını kullanarak bir taksi çağırabilirsiniz. T

Hangi ulaşım seçeneğini tercih ederseniz edin, parkın adresini ve adını kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Randevu

Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi randevu, ziyaretçiler www.eskisehirbilimdeneymerkezi.com adresinden ulaşabilecekleri program dâhilinde telefon ya da şahsen başvurarak Bilim Deney Merkezi için rezervasyon yaptırabilirler.

Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Ziyaret Saatleri

Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi ziyaret saatleri, Pazartesi günleri kapalı olan merkezin diğer günlerdeki ziyaret saatleri şöyledir:

 • Salı - Cuma: 08.30 – 17.30
 • Cumartesi – Pazar: 09.30 – 18.00

Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Giriş Ücreti

Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi giriş ücreti, bilim merkezi giriş ücreti öğrenci 15 TL Yetişkin 30 TL. Uzay evi güncel ücret bilgileri için bilim merkezi ile iletişime geçmenizi öneririz.

Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Faaliyetler

Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi faaliyetler:

 • Ses Deneyleri: Fısıldayan Küre, Sesli Borular, İletişim Boruları Basınç Deneyleri: Hava Basıncının Oluşturulması (Davul ve Pullar ile), Bernoulli Topu, Kalp Davulu, Galileo Prensibi (Yerçekimine Havanın Etkisi), Sıcak Hava Balonu
 • Yeryüzü Deneyleri: Dalga Oluşması, Tsunami Oluşumu, Deprem Simülatörü El Becerisi ve Dikkat: El Becerisi ve Dikkat, Mekanik İllüzyonlar (Bir Hayvanın Bisikletliyi Kovalaması, Satranç Tahtası Şeklindeki Görüntüde Çizgilerin Eğilmesi), Mekanik Çarklar Kullanılarak İllüzyon Aletleri (2 Adet), Bisiklet Kullanan İskelet
 • Gösteri: Magdeburg Topları ve Vakum Düzeneği, Programlanabilir Robot, Robot, Van De Graaf, Tren (Maglev), Vakumda Zil
 • Optik Deneyler: Sulu Prizma, Suda Işığın Kırılması, Praksinoskop, Sanal Görüntü Oluşturulması, Uçuran Ayna, Çiz Çizebiliyorsan, Dipsiz Kuyu, Kesik Aynalar, 3D Mikroskop, 3D Kartlar
 • Denge-Mekanik Deneyler: Dişli Çarkların Kombinasyonu, Halat Üzerinde Bisiklet Kullanılması, Dikdörtgen (Kare) Tekerlekli Bisiklet, Tırmanan Koni, Palanga Sistemini Anlatan Düzenek, Pendulum, Jireskop.

Sabancı Uzay Evinde Ne Var?

Sabancı Evinde ne var? Türkiye'nin en büyük uzay evi, son teknolojiyle donatılmıştır ve dünyadaki diğer uzay evleriyle eş değer özelliklere sahiptir. Uzay evinde, bilimsel gösterimlerin yanı sıra gerçek zamanlı uzay görüntülerinden oluşan Uniview programı kullanılarak interaktif sunumlar yapılmaktadır.

Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Çevresinde Neler Yapılır?

Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi çevresinde neler yapılır? Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi çevresinde yapabileceğiniz birkaç aktivite şunlar olabilir:

Eskişehir Gezi Planları, Eskişehir Yapılacak Aktiviteler ve Eskişehir Konaklama sayfalarımızı ziyaret edebilir, isterseniz Eskişehir gezilecek yerler sayfamızdan kendinize ait gezi planı oluşturabilirsiniz. 

 • Deney Merkezini Keşfetme: Merkezin içinde bulunan interaktif deneyler ve gösterilerle eğlenceli zaman geçirebilir, bilimsel ilkelere dair yeni şeyler öğrenebilirsiniz.
 • Uzay Evi Ziyareti: Sabancı Uzay Evi'ni ziyaret ederek uzayla ilgili heyecan verici bilgiler edinebilir ve interaktif sunumları izleyebilirsiniz.
 • Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Gezisi: Eskişehir'deki Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı'nın geniş alanlarında yürüyüş yapabilir, doğayla iç içe vakit geçirebilirsiniz.
 • Parktaki Diğer Aktiviteler: Park içinde bulunan diğer etkinlik alanlarını keşfedebilirsiniz. Örneğin, çocuklar için oyun alanları, göletlerde küçük teknelerle gezinti yapma imkanı gibi aktiviteler bulunabilir.
 • Yerel Lezzetleri Tatma: Çevredeki restoranlarda veya kafelerde Eskişehir'e özgü lezzetleri deneyebilirsiniz. Özellikle meşhur "Eskişehir tarhanası" gibi yöresel yemekleri tatmanızı öneririm.
 • Fotoğraf Çekimi: Parkın ve deney merkezinin güzel manzaralarını ve mimarisini fotoğraflayarak anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.
 • Yakındaki Turistik Yerleri Ziyaret Etme: Eskişehir'de bulunan diğer turistik yerleri ziyaret etmek için fırsatı değerlendirebilirsiniz. Örneğin, Porsuk Çayı kenarında yürüyüş yapabilir veya Odunpazarı Evleri'ni gezebilirsiniz.

Bu aktiviteler, Eskişehir Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi'nin bulunduğu bölgede keyifli vakit geçirmenize yardımcı olabilir.

Sazova, Ulusal Egemenlik Blv. No:209, 26150 Tepebaşı/Eskişehir, Türkiye

Değerlendirmeler

Google Yorumlarda 763 yorumun ortalaması 4.5
emre t.
04 Şub 2024
(bir ay önce)
Büyük küçük herkesin katılabileceği etkinlikleri var ve yaklaşık 2 bölümden oluşan bu etkinlikler 40 dk sürüyor. Özellikle küçükler için oldukça eğitici ve görsel shovlarla süslenmiş etkinlikler. Kesinlikle buraya kadar gelince gidilmesi gereken bir yer.
Hicret Turaboğlu
28 Mar 2024
(geçen hafta içinde)
Merhabalar içerisi gayet eğlenceli ve farklı deneyimler tadabileceğiniz bir yer büyük küçük herkesin gidebileceği ve eğlenebileceği bir yer olduğunu düşünüyorum
Levent Çiçek
15 Kas 2023
(4 ay önce)
Bilim Deney Merkezinde çeşitli fizik kurallarını deneyerek öğrenebileceğiniz düzenekler mevcut olup çocuğunuzun zevkle vakit geçirdiğini göreceksiniz. Uzay evinde ise gosterilen filmler ile ufkunuz genişleyecek ve evrene farklı bir gözle bakacaksınız.
Gezgin
17 Eki 2023
(5 ay önce)
Maalesef seansları kaçırdığımız için içine giremedik ama dıştan bile kacirdiklarimiza çok üzüldük. Lise ve ortaokul öğrencileri kesinlikle buraya götürülmeli.Girisler ücretli maalesef.
Dogan Hatun
30 Oca 2024
(2 ay önce)
Uzay turu icin biletinizi onceden alin. Gercekten cok eglenceli hem uzay turu hem de cocuk eglence merkezine girin. Ogrenci karti fiysti fark ettitiyor kullanin. Icersinde cocuklar icin eglenceli ve eğitici arac gerecler var. Bazi aletler bozuktu. Malum secim yaklasiyor butce kalmamistir.
Zaimağa Konağı

Zaimağa Konağı

Sivrihisar ilçesinde bu kez Mustafa Kemal ile birlikte İsmet Paşa’nın da katılım gösterdiği önemli toplantıları ile Zaimağa Konağı ...
Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Galerisi

Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Galerisi

Odunpazarı Kurşunlu Külliyesi içinde yer alan Galeri 4 ana mekan ve 1 sergi alanından oluşmaktadır. Salonlardan biri arşiv ...
Tarihi Seydiler Hamamı

Tarihi Seydiler Hamamı

Sivrihisar’da bulunanlar için aktif durumdaki bir hamamı ziyaret etmek de restore edilen Seydiler Hamamı sayesinde mümkün. Geleneksel Türk ...
İhsan Erdemgil Konağı

İhsan Erdemgil Konağı

Atatürk, 7 Mart 1922’de Sivrihisar’a gelir. Kurtuluş Savaşının o zor günlerinde üç gün süreyle İhsan Erdemgil’in konağında kalır. ...
İki Eylül Caddesi

İki Eylül Caddesi

İki Eylül Caddesi, Eskişehir’in tam kalbinde yer alan trafiğe kapalı, hayatın hızlı ve dolu dolu aktığı bir caddedir. ...