Nomatto
Şehirlerin Kuşbakışı Görüntüleri

🌎 Gezeceğin Yeri Seç 📅 Planını Yap 🤩 Keyfine Bak! 👇🏼 👇🏼 👇🏼 Gezi Planlarımızı🏖 Listerimizi İncele👀 Kendi Rotanı Oluştur📌

Navigasyon kullandığımızda bile kaybolduğumuz yolların yüksekten baktığımızda o kadarda karmaşık gelmediğini göreceksiniz. Tepeden bakıldığında, şehirlerin geometrik desenleri ve mimari düzenlemeleri daha belirgin hale gelir. Gelin beraber labirent gibi görünen şehirlerin kuşbakışı görüntülerini inceleyelim.

 

Palmanova, İtalya

Palmonova, İtalya’da “Yıldız kalesi” olarak bilinen bir şehirdir. Dokuz köşeli yıldız şeklindeki yapısı Rönesans döneminde saldırılara karşı şehir korumak amacıyla yapılmıştır. Savunma odaklı tasarımına rağmen, estetik açıdan da dikkat çekici bir uyum ve düzen içindedir.

 

Las Palmas, Canary Islands

Las Palmas'ın geniş açıyla kuşbakışı görünümü bu listedeki şehirlerin arasındaki en dikkat çekicilerinden. Her binanın çatıdan ziyade terasının olması bize Mardin’in yöresel evlerini hatırlatıyor.

 

Venice, İtalya

İtalya'nın kuzeydoğusunda yer alan ve adalar üzerine kurulu Venedik'te caddeler yerine su kanalları ile ulaşım sağlanıyor. Ulaşım yöntemlerini farklılaştıran bu su kanalları; gri tonlar yerine, mavi ve kırmızının tezatlığını mükemmel bir kuşbakışı görüntüye dönüştürüyor.

 

Sun Lakes, Arizona

Arizona’da bulunan Sun Lakes nüfusunun büyük çoğunluğunu emeklilerin oluşturduğu bir şehir. Özellikle bu grubun ilgi alanlarına bağlı olarak golf sahaları, AVM, yüzme havuzları şehri ön plana çıkarıyor. Mükemmel bir şehir planına sahip bu kenti görenlerin emeklilik planlarını öne çekmeye çalıştıkları kesin gibi.

 

Sapporo, Japonya

Sapporo kenti, yeşil parkları ve modern şehir görünümünün yanı sıra fıstıklı baklavaya benzerliği ile gönlümüzde taht kurdu. Şehir, bir mozaik gibi yayılmış düzgün binaları ve aralara serpiştirilmiş bol miktarda Antep fıstıkları (yeşillikler) ile kaplıdır.

 

Bern, İsviçre

İsviçre’nin bir kenti olan Bern'in bir dile benzediğini söylemeden geçemeyeceğiz. Biraz daha dikkatli baktığımızda dar ve kıvrımlı sokakları, tarihi çeşmeler, kuleler ve köprülerle süslendiği görülebiliyor. Şehri saran Aare Nehri, adeta bir gerdanlık gibi şehrin güzelliğine güzellik katıyor.