Nomatto
Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun

E-posta Bültenimize Üye Ol

İçi Dışı Bir Kilise / En Havalı Cadde Serisi: 3 Numara / Şehirlerin Kuşbakışı Görüntüleri / Haftanın Filmi - Le Grand Voyage / Günün Destinasyonu - Diyarbakır / Kısa Kısa Haberler

En sonunda duymak istediğiniz haber geldi, araştırmalara göre başkaları bizi düşündüğümüzden daha fazla beğeniyor 😎

Selam! Bu e-postada gezmeyi sevenler için keyifli bilgiler var. Nomatto.com’da daha çok seçenek, daha çok macera seni bekliyor. @nomattosocial instagram hesabımızda da eğlenceli paylaşımlarımıza göz atmayı unutma! 👀

Bugün neler var?

  • İçi Dışı Bir Kilise

  • En Havalı Cadde Serisi: 3 Numara

  • Şehirlerin Kuşbakışı Görüntüleri

  • Haftanın Filmi - Le Grand Voyage

  • Günün Destinasyonu - Diyarbakır

  • Kısa Kısa Haberler

İçi Dışı Bir Kilise

Doorkijkkerk

 

Belçika'nın Borgloon kentinde, 2011'de tasarlanan 9 metre yüksekliğindeki Doorkijkkerk kilisesi, 100 eşit aralık çelik katmandan oluşuyor. Şeffaf bir etki bırakacak şekilde tasarlanan bu yapı, yerel kiliselerden ilham alınarak inşa edilmiş. Görünüşe göre mimarın amacı işlev ve estetik arasında bir denge oluşturmak. Her ne kadar "İbadetin gizlisi makbuldür" diye düşünsek de ilgi çekici bir mimari yapı olduğu yadsınamaz.

 

Satır Aralarını Okuma Kilisesi olarak da bilinir.

En Havalı Cadde Serisi: 3 Numara

 

Guatemala Street, Buenos Aires

"En Havalı Cadde" serisinde bu hafta Buenos Aires'teki Guatemala Caddesi'ni ele alıyoruz. Guatemala Caddesi, şehrin önemli yemek merkezi olarak bilinir. Yemek severler için caddede bulunan eski tramvay hattı yerel halkın buluşma noktası olmuş.

 

El Preferido de Palermo

Guatemala’da ne mi yapmalıyız? 1885'te açılan El Preferido de Palermo restoranında lezzetli bir yemek yedikten sonra, kırk yıl hatırda kalacak bir kahve molası için Merienda Kafe’yi öneririz. Kahvenin yanı sıra mevsimlik meyvelerle yapılan özel dondurmalar ve tatlı seçenekleri de damakları şenlendirecek cinsten.

 

Şehirlerin Kuşbakışı Görüntüleri

Navigasyon kullandığımızda bile kaybolduğumuz yolların yüksekten baktığımızda o kadarda karmaşık gelmediğini göreceksiniz. Tepeden bakıldığında, şehirlerin geometrik desenleri ve mimari düzenlemeleri daha belirgin hale gelir. Gelin beraber labirent gibi görünen şehirlerin kuşbakışı görüntülerini inceleyelim.

 

Palmanova, Italya

Palmonova, İtalya’da “Yıldız kalesi” olarak bilinen bir şehirdir. Dokuz köşeli yıldız şeklindeki yapısı Rönesans döneminde saldırılara karşı şehir korumak amacıyla yapılmıştır. Savunma odaklı tasarımına rağmen, estetik açıdan da dikkat çekici bir uyum ve düzen içindedir.

 

Las Palmas, Canary Islands

Las Palmas'ın geniş açıyla kuşbakışı görünümü bu listedeki şehirlerin arasındaki en dikkat çekicilerinden. Her binanın çatıdan ziyade terasının olması bize Mardin’in yöresel evlerini hatırlatıyor.

 

Venice, Italy

İtalya'nın kuzeydoğusunda yer alan ve adalar üzerine kurulu Venedik'te caddeler yerine su kanalları ile ulaşım sağlanıyor. Ulaşım yöntemlerini farklılaştıran bu su kanalları; gri tonlar yerine, mavi ve kırmızının tezatlığını mükemmel bir kuşbakışı görüntüye dönüştürüyor.

Sun Lakes, Arizona

Arizona’da bulunan Sun Lakes nüfusunun büyük çoğunluğunu emeklilerin oluşturduğu bir şehir. Özellikle bu grubun ilgi alanlarına bağlı olarak golf sahaları, AVM, yüzme havuzları şehri ön plana çıkarıyor. Mükemmel bir şehir planına sahip bu kenti görenlerin emeklilik planlarını öne çekmeye çalıştıkları kesin gibi.

 

Sapporo, Japanyo

Sapporo kenti, yeşil parkları ve modern şehir görünümünün yanı sıra fıstıklı baklavaya benzerliği ile gönlümüzde taht kurdu. Şehir, bir mozaik gibi yayılmış düzgün binaları ve aralara serpiştirilmiş bol miktarda Antep fıstıkları (yeşillikler) ile kaplıdır.

Bern, İsviçre

İsviçre’nin bir kenti olan Bern'in bir “Dil’e” benzediğini söylemeden geçemeyeceğiz. Biraz daha dikkatli baktığımızda dar ve kıvrımlı sokakları, tarihi çeşmeler, kuleler ve köprülerle süslendiği görülebiliyor. Şehri saran Aare Nehri, adeta bir gerdanlık gibi şehrin güzelliğine güzellik katıyor.

 

🎥 Haftanın Filmi - Le Grand Voyage

Réda, Güney Fransa'da yaşayan ve Müslüman aileye mensup bir gençtir. Réda’nın Babası, ölmeden önceki son arzusu oğlunun sürdüğü arabayla Hacca gitmektir. Babasıyla ilişkisi mesafeli olan Réda hiç gitmek istemese de Fransa'dan Arabistan’a araba yolculuğuna başlar. Yol boyunca ikisi de ilginç karakterlerle tanışırlar. Bunlardan birisi siyah giyimli yaşlı bir kadındır. Kadını geride bırakmaya çalıştıkları halde defalarca filmin çeşitli sahnelerinde de tekrar ortaya çıkar. Réda seyahat sırasında İslam’ı tanımaya başlar ve babasının neden kendisiyle hacca gittiğini anlamaya çalışır.

 

Yönetmen: Ismaël Ferroukhi

Oyuncular: Nicolas Cazalé, Muhammed Majd

IMDB: 7.2/10

Rotten Tomatoes: % 86

Tür: Dram

📍 Günün Destinasyonu - Diyarbakır

Medeniyetlerin beşiği ve UNESCO’nun göz bebeği Diyarbakır, 9 bin yıllık tarihiyle mutlaka görmeniz gereken bir şehirdir. Yaz aylarında magmadan bir tık daha sıcak olan Diyarbakır’ı bahar aylarında ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 

Diyarbakır Surları

Diyarbakır'ın en dikkat çekici özelliklerinden biri, yaklaşık 5,5 kilometre uzunluğundaki ve dünyanın en uzun ikinci surları olarak bilinen Diyarbakır Surlarıdır. Bir Nomatto takipçisinin bu surlar hakkındaki tavsiyesi: “Bu surlardan aşağıya doğru bakmak seyir zevki vermektedir, ama atlamayınız.” (Kamu spotudur.) Diyarbakır surları ile Dicle nehri arasında kalan Hevsel bahçeleri de şehrin önemli yaşam kaynağıdır.

 

On Gözlü Köprü

Dicle nehri üzerinde yer alan On Gözlü Köprü ismini üzerinde bulunan on adet gözden (kemer) alır. Köprünün karşısında bulunan Erdebil köşkünde köprü manzaralı bir yemek yiyebilirisiniz. Diyarbakır'ın tarihi kapılarından biri olan Mardin Kapı, türkülere konu olmuş bir kapıdır. Bilinenin aksine Mardin’de değil de Diyarbakır’da bulunan ve Mardin’e doğru giden yolun geçtiği bu kapı mimari yönüyle dikkat çeker.

 

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Bir sonraki durağınız “Memleket isterim, Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun; Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.” dizeleriyle adeta Diyarbakır’a duyduğu sevgiyi anlatan Cahit Sıtkı Tarancının çocukluk yıllarını geçirdiği evi olmalı.

Kuzu Ciğer

Diyarbakır’da ne yenir? Diyarbakır’da kahvaltınızı bir köy kahvaltısı yerine kuzu ciğer ile yapıp, adına festivaller düzenlenen Diyarbakır karpuzu ile da gününüzü taçlandırabilirsiniz. Nomatto’dan bir tüyo daha; Diyarbakır’da sabah kahvaltı ile tüketilmeye başlanan kuzu ciğerin öğleden sonraya kalmadığının altını çizmek isteriz.

 

Perde Pilavı

Diyarbakır meftune, kaburga dolması, içli köfte ve perde pilavı gibi birçok özgün yemek çeşidiyle de zengin bir mutfağa sahiptir. Siz de bu lezzetleri tatmak için Diyarbakır'ın yolunu tutun ve bu enfes yemeklerin keyfini çıkarın!

Diyarbakır gezi rotaları ve en güzel konaklama yerleri için nomatto.com’u ziyaret edebilirsiniz. 🚶👟

 📰 Kısa Kısa Haberler

Sizin için derlediğimiz yeni seyahat rotalarından, bulunduğunuz bölgeye en yakın lezzet duraklarından, bir sonraki yolculuğunuza çıkmadan önce “iyi ki okumuşum” diyeceğiniz bilgilendirici ve keyifli içeriklerden haberdar olmak için e-posta listemize abone olabilir, arkadaşlarınızla paylaşarak Nomatto’yu daha fazla kişiyle tanıştırmamıza katkı sunabilirsiniz.

Bu haftaki yayınımız nasıldı?

Login or Subscribe to participate in polls.