Konya Gezilecek Yerler
Konya

🌎 Gezeceğin Yeri Seç 📅 Planını Yap 🤩 Keyfine Bak! 👇🏼 👇🏼 👇🏼 Gezi Planlarımızı 🏖 Listerimizi İncele👀 Kendi Rotanı Oluştur📌
Nüfus : 2219117
Rakım : 1016
Bir bakışta

Günümüzde Konya, 40813,52 km²’lik yüzölçümü ve 2 milyon üzerindeki nüfusu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli şehirlerinden birisidir. 1989 yılında büyükşehir statüsüne sahip olmuştur. Selçuklu, Meram, Karatay merkez ilçeleri ile gelişmesine devam etmektedir. Konya’da yerleşimin tarihi prehistorik (tarih öncesi) çağlara gitmektedir. M.Ö 6000-5000 yıllarında bölgede yerleşme merkezi kurulduğu araştırmalarla anlaşılmıştır. Eski çağlarda “İkonium” olarak isimlendirilmiştir. Bugüne kadar bulunmuş en eski ve en gelişmiş neolitik devir yerleşim merkezi olan Çatalhöyük Konya sınırları içindedir. Çatalhöyük ayrıca UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almaktadır. Tarih boyunca Hititler, Frigler, Roma ve Bizans, Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu Devletlerinin hâkimiyetinde kalmıştır. Selçuklu Devleti hükümdarı Süleyman Şah tarafından fethedilen Konya, Anadolu Selçuklu Devleti kurulduktan sonra bu devletin hakimiyetine girmiştir. Karamanbeyliği, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti topraklarında kalmıştır. 

Konya farklı kültürlerden pek çok farklı medeniyete beşiklik ederek Dünya tarihi içinde kendisine önemli bir yer tutmuştur. Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden birine ev sahipliği yapan Konya, Hristiyanlık için önemli inaç merkezlerini de barındırmaktadır. İnanç turizminde önemli merkezlerden biri olmayı hedefleyen Konya, kültür turizminde de önemli bir potansiyele sahiptir. Sille (Siyata), Aya Elena Kilisesi, Kilistra Antik Kenti, Eflatunpınar Hitit anıtı, Çatalhöyük, Karahöyük, İvriz Kaya Kabartmaları, Bolat, Nekropol ve Bouleterion gibi önemli tarihi değerler Konya’nın kültür turizmi açısından potansiyelini göstermektedir.

 

Konya çok çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış, M.Ö. 7000 yılına kadar giden bir tarihin izlerini taşımaktadır. Ören yerleri, tarihi ve doğal sit alanları, mağaraları ve sivil mimari örnekleriyle zengin bir tarihi mirasa sahiptir.

 

Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapan Konya, Hz. Mevlana ve Nasrettin Hoca gibi dünya çapında tanınan şahsiyetleri nedeniyle önemli bir turizm noktası olma yolunda ilerlemektedir .

 

İlde 7’si 5 yıldızlı olmak üzere 135 otelde 14.000’den fazla yatak kapasitesi mevcuttur. Ayrıca Turizm İşletme Belgesi’ne sahip 150’den fazla turizm seyahat acentesi vardır.

 

Konya merkezinde 7 (Mevlana, Karatay Çini eserleri, İnceminare, Sırçalı Medrese, Atatürk, Etnografya ve Arkeoloji Müzeleri) , ilçelerde 4 (Çatalhöyük Örenyeri Müzesi, Ereğli Müzesi, Akşehir Batı Cephesi Karargâhı Müzesi ve Akşehir Arkeoloji Müzesi) olmak üzere toplam 11 müze bulunmaktadır. Mevlana Müzesi 2019 yılında 3,6 milyondan fazla ziyaretçi ile Türkiye’de en çok ziyaret edilen 2. müze olmuştur. 

 

İl sınırları içinde yer alan Çatalhöyük Neoloitik Kenti UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde gösterilmektedir. Yine Konya ili sınırlarındaki 5 merkez ise (Eşrefoğlu Camii, Konya - Selçuklu Başkenti, Anadolu Selçuklu Medreseleri, Eflatunpınar: Hitit Su Anıtı ve Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Alanı) Dünya Kültür Mirasi Geçici Listesi'nde bulunmaktadır. Ayrıca UNESCO İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Kültürel Mirası Başyapıtları Programı çerçevesinde 2005 yılında Başyapıt olarak ilan edilen Mevlevî Semâ Töreni, 2008 Yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne girmiştir.

Mevsim Ortalaması

İlkbahar ve Sonbahar Ayları

İdeal Ziyaret Zamanı

İlkbahar ve Sonbahar Ayları
4

İdeal Gezi Süresi

4

Gezi Planı Sayısı

Gezi Planları

Gezi planları, Gezi planı, Çalışma ve seyahat gezi planı, Gezi planı oluşturma, Gezi planı rota belirleme, Çalışma ve seyahat gezi planı tavsiyeleri Nomato'da... Gezi planları, seyahat deneyimlerimizi şekillendiren temel unsurlardan biridir. Hem iş seyahatlerinde hem de tatillerde mükemmel bir gezi planı oluşturmak için adımları takip etmek oldukça önemlidir.

Konaklama

Konaklama, konaklama yerleri, konaklama türleri, konaklama fiyatları hakkında bilgileri sizler için hazırladık. Konaklama, seyahat deneyiminin önemli bir parçasıdır ve seyahat edenlerin bütçe, konfor ve ihtiyaçlarına göre farklı türlerde olabilir. Konaklama, Konya Konaklayacağınız Yere Giderken Almanız Gerekenler, konaklama türleri, konaklama fiyatları ve konaklama yerleri hakkında bilinmesi gerekenler ve konaklama hakkında merak ettiğiniz bilgiler Nomatto’da!

Nerede Yenir

Ne yenir, yemek nerede yenir, nerede yemek yenir, nerede ne yenir, yemek mekanları listesini sizler için hazırladık. Nerede Ne Yenir, Nerede Yemek Yenir, Yemek Yenilecek Yer Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Romantik Yemek Nerede Yenir, Akşam Yemeği Nerede Yenir Hakkında merak ettiğiniz bilgiler Nomatto’da!
incele
Gezi Planına Ekle

Yapılacak Aktiviteler

Yapılacak aktiviteler, yapılacak eğlenceli aktiviteler, yapılacak şeyler, hafta sonu yapılacak aktiviteler, kışın yapılacak aktiviteler, yazın yapılacak aktiviteler, akşam yapılacak aktiviteler, yapılacak sosyal aktiviteler listesini sizler için hazırladık. Seyahatiniz sırasında keyif alabileceğiniz ve unutulmaz deneyimler yaşayabileceğiniz önemli bir bileşen, yapılacak aktivitelerdir. Yapılacak Aktiviteler, Sevgiliyle Yapılacak Aktiviteler, Arkadaşlarla Yapılacak Aktiviteler, Evde Yapılacak Aktiviteler, Dışarda Yapılacak Aktiviteler, Haftasonu Yapılacak Aktiviteler, Kışın Yapılacak Aktiviteler, Yazın Yapılacak Aktiviteler, Yılbaşında Yapılacak Aktiviteler, Kendini Geliştirmek İçin Yapılacak Aktiviteler, Boş Zamanda Yapılacak Aktiviteler hakkında merak ettiğiniz bilgiler Nomatto’da!