Balıkesir Gezilecek Yerler

İki denize birden kıyısı olan 6 ilimizden biri olan Balıkesir; mavi bayraklı plajları, eşsiz koyları, irili ufaklı adaları, şifalı termal tesisleri, oksijen bakımından dünyanın en zengin 2. yeri olan Kaz Dağları, taşıdığı tarihi ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.
Nüfus: 1228620
Rakım: 145m

Bir Bakışta Balıkesir

Balıkesir Türkiye'nin en kalabalık 17. Şehri olmakla beraber, iki denize birden kıyısı olan 6 şehrimizden biridir. Marmara Denizi'nin güneyinde yer alan Balıkesir'in doğusunda Bursa, güneydoğusunda Kütahya, güneyinde İzmir ve Manisa, Ayvalık ilçesi ile ise Yunanistan'a komşudur.

2019 yılı verilerine göre nüfusu 1228620 'dır.

Balıkesir milattan önce 8000 yıllarına dayanan geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. ev sahipliği yaptığı medeniyetler arasında Lidyalılar, Troya, Hititler, Roma İmparatorluğu, Bizanslılar, Anadolu Selçuklu Devleti, Karesioğulları Beyliği, Osmanlı İmparatorluğu bulunmaktadır. Kurtuluş Savaşı'nda ise Kuva-i Milliye'nin önemli bir Merkezi olmuştur.

Antik çağdaki adı 'Misya', Hititlerdeki adı 'Assuva' olan Balıkesir'in, Türklerin eline geçmesi ile adı Karesi olmuştur. Daha sonra ise Balıkesir adını almıştır.

Bu kadar medeniyete ev sahipliği yapan bu şehir, elbette ki tarih turizmi açısından geniş bir yelpaze sunmaktadır. Tarihinin yanı sıra el değmemiş bir doğaya sahip olan Balıkesir, oksijeni ile bol Kaz Dağları, mavi bayraklı sahilleri, birbirinden güzel adaları, coğrafik yapısından kaynaklanan termal tesisleri ile hem doğa hem de sağlık turizmi açısından önemli bir merkezdir.

Böyle bir şehrimizde anlayacağınız üzere yöresel lezzetler de çoktur. Ayriyeten halısı ve Kolonyası ile ünlü bu şehir misafirperverliği ile ön plana çıkmaktadır.

Balıkesir
Daha Fazla

Faydalı Bilgiler

Mevsim Ortalaması

13 °C

İdeal Ziyaret Zamanı

Yaz Ayları

İdeal Gezi Süresi

3 Gün

Gezi Planı Sayısı

3
Yakın Rotalar

Balıkesir Gezi Plan Önerileri

Balıkesir denizi, doğası, tarihi ve termal kaplıcalarıyla birçok tatil seçeneğiniz olan nadir yerlerdendir.

Nerede Kalınır?

Balıkesir her bütçeye uygun konaklama imkanları ile misafirlerini bekliyor...

Nerede Yenir?

Balıkesir güzel restoranlarıyla misafirlerini en iyi şekilde ağırlayacaktır.

Ne Yapılır?

Balıkesir'de negatif enerjinizi atabileceğiniz aktiviteleri mutlaka deneyin...

Değerlendirmeler

Google Yorumlarda 1.712 yorumun ortalaması 4.3
Tripadvisor Yorumlarda 1.712 yorumun ortalaması 4.7
Henüz hiçbir değerlendirme bulunmamaktadır.
Değerlendirin

Soru / Cevap

Henüz hiçbir soru bulunmamaktadır.
Soru Sor