Nomatto
Dünyanın En İyi Ekmekleri: Şampiyon Türkiye

🌎 Gezeceğin Yeri Seç 📅 Planını Yap 🤩 Keyfine Bak! 👇🏼 👇🏼 👇🏼 Gezi Planlarımızı🏖 Listerimizi İncele👀 Kendi Rotanı Oluştur📌

Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Lezzet Atlası sitesi, dünyanın en iyi ekmeklerini sıraladı. Bu listede ilk sırada Bafra pidesi bulunurken, hemen ardından Samsun pidesi geliyor. Gözleme, pide ekmeği ve ramazan pidesi de sırasıyla 38., 41. ve 43. sıralarda kendine yer buldu. Terme pidesi 64., yufka 70. ve bazlama ise 94. sırada yer aldı.

Bafra Pidesi

“Bafra pidesi, adeta bir ekmek kano!” Yaklaşık bir metre uzunluğunda ve 2,5 cm genişliğinde olan bu pide, içindeki kıymalı harcıyla herkesi mest eder. Hamuru un, su, maya ve tuzla hazırlanan bu pide, oval şekilde açılır ve içine soğanlı, karabiberli kıymalı karışım konur. Üstü sıkıca kapatıldıktan sonra odun ateşinde pişirilir ve piştikten sonra üstüne tereyağı sürülerek dilimlenir. Evde denemeyiniz daha pahalıya gelebilir.

Samsun Pidesi

Samsun pidesi, yaklaşık 70-80 cm uzunluğunda ve 15 cm genişliğinde olup, tam bir pide şöleni sunar. Hamuru ekşi maya bazlı olup, üzerine tereyağı eklenerek ekstra lezzet katılır. Her üç çeşidi de çıtırdan yumuşağa farklı dokular ve tatlar sunar, üstelik coğrafi işaret tescilli.

Roti canai - Malezya

Malezya'nın geleneksel lezzetlerinden roti canai, hamur, katmanlı bir dokuya sahip olacak şekilde defalarca katlanır. Sonuç olarak, iç kısmı yumuşak ve dış kısmı çıtır çıtır bir lezzet elde edilir.

Sizce de roti canai’nin tarifi şekerli katmere benzemiyor mu?

Butter Garlic Naan - Hindistan

Baharatın başkenti Hindistan’ın tereyağlı sarımsaklı naan, en popüler gözlemelerinden biridir. Bu lezzetli ekmek, un, maya, tuz, şeker ve yoğurttan yapılan hamurun sıcak tandır fırında pişirilmesiyle hazırlanır. Fırından çıktıktan sonra üzerine tereyağı veya sıvı yağ sürülür ve ince kıyılmış sarımsak eklenir.

Pan de bono - Kolombiya

Pan de bono, Kolombiya'nın geleneksel bir ekmeğidir ve genellikle golf topundan biraz daha büyük olacak şekilde şekillendirilir. Bu peynirli ekmek, kahvaltıda ya da atıştırmalık olarak tüketilir ve sıcak sıcak servis edildiğinde daha lezzetlidir.

Qutab - Azerbaycan

Qutab, Azerbaycan'ın en ünlü yemeklerinden biridir ve görünüşüyle quesadilla’yı andırır. İncecik açılmış hamurun içine çeşitli malzemeler doldurulur, ardından hamur katlanarak kapatılır ve geleneksel bir Azerbaycan kızartma tavası olan sacda pişirilir.

Amritsari kulcha - Hindistan

Amritsari kulcha, Kuzey Hindistan'ın Amritsari şehrine özgü, lezzetli bir gözlemedir. İç harcı patates, soğan, süzme peynir ve baharatlarla doldurulur. Bu gözleme, kişniş tohumları, taze kişniş yaprakları ve kırmızı biber tozu ile süslenerek servise hazır hale gelir.

Atasözü.