NOMATTO
Uzun Ömrün Sırrı

E-posta Bültenimize Üye Ol

Uzun Ömrün Sırrı

Sanatsal Sokak Onarımları / Under Canvas Lake Powell / Çılgın Kitap Tasarımları / Haftanın Filmi - Ördeklerin Göçü / Günün Destinasyonu - Giresun / Kısa Kısa Haberler

İyimserler kötümserlerden %15 daha fazla yaşıyormuş, o zaman dans 💃

Selam! Bu e-postada gezmeyi sevenler için keyifli bilgiler var. Nomatto.com’da daha çok seçenek, daha çok macera seni bekliyor. @nomattosocial instagram hesabımızda da eğlenceli paylaşımlarımıza göz atmayı unutma! 👀

Bugün neler var?

  • Sanatsal Sokak Onarımları

  • Under Canvas Lake Powell

  • Çılgın Kitap Tasarımları

  • Haftanın Filmi - Ördeklerin Göçü

  • Günün Destinasyonu - Giresun

  • Kısa Kısa Haberler

Sanatsal Sokak Onarımları

Geçmişin izini sanatla kapatan gerçek bir tamir sanatçısı - Fransa

Ememem, ilk olarak seramikçi olarak başladığı kariyerinde, Lyon'da rastladığı bir keşifle sokak sanatına yönelik özel bir tarz geliştirdi. Kamusal alanlarda gerçekleştirdiği mozaik onarımlarla dünyayı aydınlatan sanatçı, sokağın sesini ve anlatılmamış hikayeleri vurgulamayı amaçlıyor. 2016 yılından itibaren, sokaklardaki çatlak ve delikleri renkli mozaiklerle doldurarak, şehirlere yeni anlamlar katıyor. "Kaldırım cerrahı" olarak tanınan Ememem, çalışmalarını Aberdeen, Barselona, Paris ve Torino dahil olmak üzere çeşitli Avrupa şehirlerinde sergiliyor. Anonim kalmayı başaran sanatçı, mozaiklerle şehirlerin sokaklarını birer sanat eserine dönüştürüyor, kırılmış kaldırımları "Herkesin Okuyabileceği Bir Şiir" ile onarıyor. "Flacking" tekniğiyle, sadece sokakları onarmakla kalmayıp, aynı zamanda şehirlere fantastik bir dokunuş katıyor.

Under Canvas Lake Powell ⭐

Under Canvas Lake Powell- Amerika

Under Canvas Lake Powell, Utah'ta bulunan lüks bir çadır tesisi olup, resmi bir "karanlık gökyüzü" sertifikasına sahip ilk konaklama yeri. DarkSky International 2001'den beri dünya çapında 200'den fazla Dark Sky Mekanı belirleyen kâr amacı gütmeyen bir kuruluş. Safari temalı lüks kanvas çadırlarda kral odaları bile mevcut. Her çadır, özel banyo, özel teras ve odun sobası gibi olanaklarla donatılmış. Günlük ücreti 400 dolar olan tesiste toplu yıldız izleme gibi etkinlikler de var. ⛺

400 dolar fazla derseniz Bin yıldızlı 'dam palas' - Şanlıurfa

Çılgın Kitap Tasarımları

Kitaplar içerikleri kadar, tasarımları, kokuları hatta kimi zaman tatlarıyla da hayatımızda önemli bir yer tutar. Sizler için bazı çılgın kitap tasarımlarını derledik 😋

Bu kitap tam bir öğrenci işi; kitabı okudun mu sorusuna, rahatlıkla “okumak şöyle dursun kitabı yaladım yuttum” diye cevap verebilirsiniz. Alman tasarım firması Korefe ile Gerstenberg Publishing iş birliği, tarifleri makarna sayfalarına basılan ve pişirildiğinde lezzetli bir lazanya haline gelen özel bir yemek kitabı hazırladı.

Nile (Papers of River Muds)

Richard Long'un "Nile (Papers of River Muds)" adlı kitabı, dünyanın dört bir yanından nehirlerin çamurlarıyla hazırlanmış baskısıyla, gerçekten de dünyayı dolaşan bir macera sunuyor. Mississippi'den Amazon'a, Rhine'dan Hudson'a kadar birçok nehrin çamuruyla yapılmış olan bu kitap, her sayfanın çamurunun menşeine bağlı olarak renk ve dokusuyla farklılık gösteriyor. Tabi kitabı okurken elinizi biraz kirletebilirsiniz.

The Mirror Book

John Christie ve Ron King'in 1985'te Circle Press tarafından yayınlanan "Ayna Kitabı", adından da anlaşılacağı gibi, okuyucusunu kendine bakmaya davet eden özel bir kitaptır. Leke bırakmamak için yanında bir çift eldivenle gelen bu kitap, sayfalar çevrildiğinde ellerin ve yakından bakıldığında yüzlerin yansımasını gösterir. Kitap, sayfaları çevirirken okuyucunun kendi görüntüsünün bozulduğu bir kendini keşfetme yolculuğunu amaçlar. Kendini keşfetmek isteyenler bu kitabı kaçırmasın diyelim.

Design Criminals

Andreas Pohancenik tarafından yazılan Tatlı Diş Sanat Kitabı da yine ramazan da okunması pek mümkün olmayan kitaplardan birisi. 🍰Design Criminals tarafından hazırlanan bu tatlı eser, tamamen şekerden yapılmış ve sebze mürekkebiyle yazılmış bir sanat kitabı. İçeriği biraz farklı olsa da tadı lezzetlidir diye düşünüyoruz.

Good ideas glow in the dark

Güzel fikirler karanlıkta parlar kitabı, adıyla müsemma bir eser olarak gerçekten de geceleri parlıyor. Tabi kendisini de güzel bir fikir olduğu iddiasını da en üst perdeden haykırmış oluyor. Hırvat tasarımcı Bruketa Zinic'in yarattığı bu kitap, gündüz vakti sıradan beyaz bir dergi gibi dursa da kitap okumak için güneşin batmasını bekleyen kitapseverler için mükemmel bir bahane sunuyor! 💡

Haftanın Filmi - Ördeklerin Göçü

"Ördeklerin Göçü" filmi, bir göçmen ördek ailesinin maceralarını konu alan aileyle izlenebilecek keyifli bir animasyon. Pam ve Mack, ailelerini, her biri kendi heyecanlı hikayeleriyle dolu uzak diyarlardan, New York üzerinden tropikal Jamaika'ya doğru unutulmaz bir aile yolculuğuna çıkarmaya karar verir. Yeşilbaş ördeklerin kışı geçirmek üzere güneye doğru yola çıktıkları bu serüvende, dikkatle hazırlanmış planları beklenmedik durumlarla karşılaşınca hızla altüst olur. Filmde insanlar hiç konuşmuyor, ya da ördekler anlamıyor.🎞️

Yönetmen: Benjamin Renner - Guylo Homsy

Oyuncular: Kumail Nanjiani - Tresi Gazal - Elizabeth Banks

IMDB: 6.7/10

Rotten Tomatoes: %73

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi

Günün Destinasyonu - Giresun 🌰

Giresun, "Fındığın Başkenti, Kirazın Anavatanı" olarak bilinir. Özellikle Giresun’un iç kesimleri ile KümbetBektaş ve Sis Dağı yaylaları flora ve fauna gözlemcileri, trekking, dağ bisikleti ve off-road tutkunları ile tüm doğa severler için cazibe merkezi konumundadır.

Mavi Göl

Doğu Karadeniz’deki üzerinde yerleşim olan tek ada hüviyetindeki Giresun Adası, aynı zamanda kuş türlerinin önemli bir üreme ve yaşam alanıdır. Bölgede ayrıca, sodalı suyun dere olarak aktığı tek yer olan Mavi Göl, muhteşem manzarasıyla Giresun Kalesi ve tarihi Giresun evlerinin bulunduğu Zeytinlik semti, Giresun'un görülmesi gereken noktaları arasındadır.

Şebinkarahisar Meryem Ana Manastırı

2014 yılında ören yeri ilan edilen Şebinkarahisar Meryem Ana Manastırı, tarih ve doğa severler için önemli bir destinasyon olarak ön plana çıkmaktadır. Duvarlarında gotik mimarinin izlerine rastlanan ve 404 yıldır ayakta kalma başarısı göstermiş Hacı Abdullah Duvarı ise günümüzde çocuk kütüphanesi olarak hizmet vermektedir.

Yedi Değirmenler Tabiat Parkı

Kuzalan Şelaleleri ve travertenleri; bünyesinde barındırdığı mağaralar, anıt ağaçlar ve tarihi değirmenler gibi çeşitli doğal güzelliklerin yanı sıra, 60 farklı familyadan 129 bitki türü ve 36 familyadan 105 kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Doğal şeklitye Türkiye haritasını andıran Şahin Kayası da Giresun ziyaeretinizde görmeden geçmemeniz gereken duraklar arasındadır.

Giresun Mutfağı

Giresun’un zengin bir bitki örtüsüne sahip olması mutfak kültürünü de etkilemiştir. Kara lahana, ile yapılan lahana diblesi en çok tüketilen yemeklerin başında gelir. Meşhur fındıklı kadayıfı, Tirebolu çayı, hamsi böreği ve Karadeniz’in olmazsa olmazları arasında yer alan Giresun pidesi de unutulmamalıdır. Görele dondurması, Çamoluk şeker kuru fasulyesi, Giresun fındık ezmesi, Alucra oğlak kebabı ve Çavuşlu ekmeği gibi coğrafi işaretli ürünler, Giresun'un diğer ünlü yöresel lezzetleridir.

Giresun gezi rotaları ve en güzel konaklama yerleri için nomatto.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Giresun, Giresun Merkez/Giresun, Türkiye

Değerlendirmeler

Google Yorumlarda 0 yorumun ortalaması 0.0
Henüz hiçbir değerlendirme bulunmamaktadır.
Uzun Ömrün Sırrı

Uzun Ömrün Sırrı

Sanatsal Sokak Onarımları / Under Canvas Lake Powell / Çılgın Kitap Tasarımları / Haftanın Filmi - Ördeklerin Göçü ...