Söğüşçü Cimbom

Söğüşçü Cimbom, İzmir Kemeraltı ilçesinde bulunan ve İzmir'in sokak lezzetlerinden biri olan söğüşün en meşhur adreslerinden biri. Sandalyesinden masasına, duvarlarından tuzluklara kadar Galatasaray konseptiyle tasarlanan Söğüşçü Cimbom, özellikle cimbom severlerin ilgisini çekiyor. Söğüşçü Cimbom'da söğüş tek lavaşlı, çift lavaşlı ve tabakta servis seçenekleri ile ikram ediliyor. İzmir'in sokak lezzetleri ...

Söğüşçü Cimbom

Söğüşçü Cimbom, İzmir Kemeraltı ilçesinde bulunan ve İzmir'in sokak lezzetlerinden biri olan söğüşün en meşhur adreslerinden biri. Sandalyesinden masasına, duvarlarından tuzluklara kadar Galatasaray konseptiyle tasarlanan Söğüşçü Cimbom, özellikle cimbom severlerin ilgisini çekiyor. Söğüşçü Cimbom'da söğüş tek lavaşlı, çift lavaşlı ve tabakta servis seçenekleri ile ikram ediliyor. İzmir'in sokak lezzetleri arasında ise söğüş, en popüler olanlarından biridir. Söğüş, İzmir'in köklü lezzetlerinden biri olarak bilinir ve özellikle sıcak yaz günlerinde serinletici bir alternatif olarak tüketilir. Söğüşçü Cimbom bu lezzetin en çok ziyaret edilen mekanları arasındadır.

Söğüşçü  Cimbom

Söğüşçü Cimbom, İzmir Şehir Merkezi'nin Kemeraltı ilçesinde bulunan ve İzmir'in sokak lezzetlerinden biri olan söğüşün en meşhur adreslerinden biri.

Sandalyesinden masasına, duvarlarından tuzluklara kadar Galatasaray konseptiyle tasarlanan Söğüşçü Cimbom, özellikle cimbomlu söğüş severlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Cimbomlu olmayıp Söğüşçü cimbom'da söğüş yemenin bir ayrıcalık olduğunu düşünen de çok tabii. Söğüşçü Cimbom misafirlerine sadece lezzetli söğüşler değil aynı zamanda samimi bir ortam da vaat ediyor. 

Küçük bir dükkanda hizmet veren Söğüşçü Cimbom'a 12.00-14.00 saatleri arasında giden söğüş severlerin sıra beklemesi muhtemel, zira Söğüşçü Cimbom'a özellikle öğle saatlerinde ilgi yoğun oluyor. 

Söğüşçü Cimbom'da söğüş tek lavaşlı, çift lavaşlı ve tabakta servis seçenekleri ile ikram ediliyor. Mekan pazar günleri hariç diğer günler 10.00-20.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Aramızda söğüşü ilk defa duyanlar olabilir. Konuya hakim olmayanlar için söğüş nedir ve nasıl yapılır biraz bilgi verelim;

Söğüş Nedir?

İzmir'in geleneksel sokak lezzetlerinden olan söğüş, haşlanmış kuzu kellesinin beyin, dil ve yanak kısımlarının ince ince kıyılmasının ardından domates, salatalık, soğan, maydanoz, dereotu gibi sebzelerle ve baharatla karıştırılarak hazırlanıyor.
İzmir'de ne yenir sorusunun tartışmasız cevaplarından biri olan söğüş, özellikle Kemeraltı ve Konak semtlerinde birçok restoran ve sokak satıcısı tarafından satılıyor. Kelle söğüş, yoğun ve karakteristik lezzeti ile bazı kişiler tarafından ağır bir yemek olarak görülebiliyor. 

Söğüş Nasıl Yapılır?

Söğüş, dana veya kuzu kellesinin parçalanması ve çeşitli sebze ve baharatlarla karıştırılmasıyla hazırlanan geleneksel bir Türk yemeği. Söğüş nasıl yapılır sorusunun cevabı ise şöyle; kelle söğüşü yapmak için haşlanmış kelle eti, domates, salatalık, soğan, maydanoz, dereotu gibi sebzelerle karıştırılıyor ve üzerine sumak, nar ekşisi, zeytinyağı, tuz ve limon suyu gibi malzemelerle tatlandırılıyor. Söğüş ve cimbom severlerin merak ettiği bir diğer konu ise Cimbom Söğüş fiyatları.

Cimbom Söğüş Fiyatları

Cimbom söğüş fiyatları, İzmir'de söğüşün satıldığı yer, porsiyon boyutu ve içeriği gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Cimbom Söğüş'te ise söğüşün tek lavaş, çift lavaş veya tabakta servis edilmesi farketmeksizin bir porsiyonun fiyatı 85 TL (2023). 

Söğüşçü Cimbom'un haricinde izmir'de lezzetli söğüş bulabileceğiniz başka yerler de var elbette. İzmir'de nerede söğüş yenir ve fiyatları nedir gelin birlikte göz atalım;

 İzmir'de Söğüş Nerede Yenir?

İzmir'de söğüş nerede yenir sorusunun cevabı için birçok seçenek mevcut.  İzmir'in lezzetli sokak yemekleri arasında yer alan söğüş, genellikle sokak satıcıları tarafından yapıldığı için sokaklarda ve semt pazarlarında kolayca bulunabiliyor. İzmir'de söğüş yemek için ünlü yerlerden bazıları şunlar;

  • Alsancak semtindeki Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerindeki sokak satıcıları
  • Karşıyaka semtindeki Altınyol Caddesi üzerindeki sokak satıcıları
  • Konak semtindeki Yediiklim Pazarı'nda bulunan sokak satıcıları
  • Buca semtindeki semt pazarlarındaki söğüşçüler

Kemraltı Söğüşçü  dendiğinde ise akla gelen en meşhur yerlerden biri samimi ortamı ve lezzetli söğüşü ile Söğüşçü Cimbom. Ayrıca İzmir'de birçok restoranda da söğüş servisi yapılıyor. 

İzmir Söğüş Fiyatları

İzmir söğüş fiyatları genellikle porsiyon olarak hesaplanır ve satıcılara ve satıldıkları yerlere göre değişkenlik gösterir. İzmir'de sokak satıcıları tarafından satılan söğüş fiyatları için net bir fiyat belirtmek zor; fakat ortalama olarak 80 ila 130 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz. Restoranlarda söğüş fiyatları ise genellikle porsiyon boyutuna ve restoranın konumuna göre değişkenlik gösteriyor.

İzmir'de birçok restoranın menüsünde söğüş bulmak mümkün. Tarihi semt Kemeraltı ise bunlardan bir çoğuna ev sahipliği yapıyor.

Kemaraltı Söğüşçü

İzmir'de gezilecek yerler arasında olan tarihi semt Kemeraltı, geleneksel bir çarşı bölgesi.  Birçoğu uzun yıllardır hizmet veren Kemeraltı söğüşçü mekanları ve sokak satıcıları ise semtin olmazsa olmazı.

Kemeraltı'ndaki söğüşçüler arasında en ünlülerinden biri Ramazan Usta Söğüşçü Cimbom. Uzun yıllardır İzmir Kemeraltı'nda faaliyet gösteren Söğüşçü Cimbom, lezzetli söğüşleri ve samimi ortamı ile bölgede ün kazanmış durumda . Kemeraltı'nda Söğüşçü Cimbom'un  yanı sıra, Söğüşçü Recep Usta, Kemal Usta, İsmail Usta ve daha birçok söğüşçü bulunuyor.
Kemeraltı'nda bulunan söğüşçüler genellikle uygun fiyatları ve lezzetli söğüşleri ile biliniyorlar. Sabahın erken saatlerinden akşam saatlerine kadar açık olan Kemeraltı söğüşçülerinde müşterilerin yoğun olduğu saatlerde sıra da oluşabiliyor. Ancak, Kemeraltı'ndaki söğüşçüler genellikle hızlı hizmet sundukları için uzun süreler beklemek gerekmiyor.

855, Konak Mahallesi, Sokak No:17/A Kemeraltı, Kemeraltı Çarşısı, 855. Sk., 35250 Konak/İzmir, Türkiye

Değerlendirmeler

Google Yorumlarda 447 yorumun ortalaması 4.3
Mehmet Ali SALMAN
06 Ağu 2021
(bir yıl önce)
Adıyla sanıyla cimbom İzmir'de üzerine tanımam
Tadım Dedektifi
26 Ağu 2022
(4 ay önce)
Övüldüğü kadar varmış lezzeti. Her gün yesem bıkmam. Belki bu benim sakatat sevmeden kaynaklanıyor olabilir. Tek veya çift lavaş olmak üzere iki farklı servis opsiyonu var. Ben tek lavaş ve yanında ayran aldım. 62 TL ödedim. Çok güzel ağırlandım, teşekkürler. Yolum düşerse kesin bir kez daha gelirim.
Dogus Gurdogan
15 Nis 2022
(8 ay önce)
Lezzet konusunda benim için tek kısa süreli İzmir seyahatlerinde normalde söğüş tercih etmeyen birisi olarak burası özelinde, 2 gün sadece söğüş yiyorum, evet lezzet güzel ustamızda iyi ama servis yapan abi hayatımda gördüğüm işini en iyi yapan insanlardan, saygılar
Mustafa Adil Küçükağa
26 Kas 2021
(bir yıl önce)
İzmir kelle söğüş konusunda çok iyi ve İstanbul da iyi örnekleri olmasına karşın lezzet konusunda çok farklılıkları var. Söğüş için iyi adreslerden birisidir Ramazan Usta. Renkli bir karaktere sahip Cimbomlu Ramazan Ustanın elinden Fenerbahçeli olarak bu lezzeti denemek oldukça güzeldi.Emeğine sağlık
t
27 Ara 2021
(12 ay önce)
gerek uygun fiyatı, gerek malzeme bolluğuyla diğer söğüşçülerden kendini ayırıyor. izmirde söğüş yeneceğinde tercih edilecek ilk adres olmalı.
Şişçi Yaşar'ın Yeri

Şişçi Yaşar'ın Yeri

Efes Antik Kenti'ne olan yakınlığı ve kömür ateşinde pişirilen et yemekleriyle oldukça beğenilmektedir.
Kafkaslı Lokum

Kafkaslı Lokum

Çok çeşitli lokumlarının yanı sıra çekme helva gibi tatlıları da bulabileceğiniz bir mekan. İster orada yiyebilir isterseniz hediyelik ...
Mercan Restaurant

Mercan Restaurant

Selçuk ilçesinin Dünyaca ünlü Şirince Köyünde bulunan restoran Efes Antik Kentine 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Selçuk mutfağının ünlü ...
Söğüşçü Cimbom

Söğüşçü Cimbom

Söğüşçü Cimbom, İzmir Kemeraltı ilçesinde bulunan ve İzmir'in sokak lezzetlerinden biri olan söğüşün en meşhur adreslerinden biri. ...