NOMATTO
Kirli Hanım Bronzu Kaptı

E-posta Bültenimize Üye Ol

Kirli Hanım Bronzu Kaptı

Kirli Hanım: Bronz Madalyalı Lezzet / Tam Dijital Pasaport / Başka Bir Gezegende Olduğunuzu Düşündürecek 6 Doğa Harikası / Haftanın Filmi - MERU / Günün Destinasyonu - Kütahya / Kısa Kısa Haberler

Bilim insanları doğal bir hava olayı olan El Nino'nun bir sonraki periyodunun başladığını duyurdu. Zaten küresel ısınma nedeniyle sıcak olan gezegenimizin 1.5 o C daha ısınacak. Bu yaz çok ama çok sıcak geçecek, kışın tadını çıkarın. 😉

Selam! Bu e-postada gezmeyi sevenler için keyifli bilgiler var. Nomatto.com’da daha çok seçenek, daha çok macera seni bekliyor. @nomattosocial instagram hesabımızda da eğlenceli paylaşımlarımıza göz atmayı unutma!👀

Bugün neler var?

  • Kirli Hanım: Bronz Madalyalı Lezzet

  • Tam Dijital Pasaport

  • Başka Bir Gezegende Olduğunuzu Düşündürecek 6 Doğa Harikası

  • Haftanın Filmi - MERU

  • Günün Destinasyonu - Kütahya

  • Kısa Kısa Haberler

Kirli Hanım: Bronz Madalyalı Lezzet

Balıkesir'in Kirli Hanım peyniri, peynir olimpiyatlarından bronz madalyayla döndü. Dünya Peynir Yarışması'nda üçüncülük sadece Kirli Hanım için değil, bir şehir için de oscar almak gibi bir şey! Peki nedir bu peynirin sırrı? 🧀

Doğal, taptaze inek sütünden yola çıkıp, güneşin altında bir güzellik uykusuna yatıyor. 10 gün ile 1 ay arasında güneş banyosu yapan peynirlerimiz, sonrasında ızgarada hafif bir bronzlaşma seansından geçiyor. İşte karşınızda, şeflerin bile kıskanacağı kalitede hazırlanan, bronz madalyalı Kirli Hanım peyniri. Bu peynir, sofralara şan getirirken, "Boşuna o kadar bronzlaşmadık, ben bu madalya için yanmayı göze aldım!" diye fısıldıyor. Aranızda adı neden Kirli Hanım diye soranlar olabilir, orasını fazla kurcalamayın diyoruz, aynı yarışmada birincilik alan Norveç'in ünlü Nidelman Blu'su gibi düşünün 😎.

Tam Dijital Pasaport

Günümüzde havaalanlarında sıkça yaşanan "Pasaportumu nereye koydum?" krizine Finlandiya'dan teknolojik bir çözüm geldi. Bu yenilikçi uygulama sayesinde, Finlandiya vatandaşları İngiltere'ye uçuşlarında pasaportlarını evde unutsalar bile, akıllı telefonlarındaki e-pasaport uygulaması kurtarıcıları oldu. E-pasaport uygulaması ile, sadece çevreye değil, aynı zamanda zamanımıza ve sinirlerimize de saygı duyuluyor.

Başka Bir Gezegende Olduğunuzu Düşündürecek 6 Doğa Harikası

Dünya, buz mavisi mağaraları, sürekli değişen gölleri ve şaşırtıcı kaya oluşumları gibi etkileyici doğa harikalarıyla dolup taşan bir gezegen. Aşağıda, dünya genelindeki en sevdiğimiz muazzam ve tuhaf doğa harikalarından bazılarına dair bir liste bulunmaktadır.

Natron Gölü, Tanzanya

Natron Gölü'nün kenarındaki tuzlu bataklık halkasının ilk izlenimine aldanmamak önemli: Bu su kütlesi, Dünya'daki en yaşanmaz bölgelerden biridir. Tuz seven organizmalar ve alglerin etkisiyle koyu kırmızı renge bürünen göl, cehennem sıcaklıklarına ulaşır. Natron Gölü çevresindeki çorak manzara, kimsenin ikamet etmek istemediği bir yerin açık bir hikayesini anlatır.

Lençóis Maranhenses Kumulları, Brezilya

Lençóis Maranhenses Kumulları, derin mavi su havuzları dışında herhangi bir kumlu çölün beyaz kum dalgalarına benziyor. Temmuz ile eylül ayları arasında, höyükler arasındaki çukurlar yağmur sularıyla dolunca, küçük göletlerden derin göllere kadar uzanan post modern sanat eserleri haline geliyor.

Yeni Zelanda'nın Kuzey Adası'nda 1887'de Maori Şefi Tane Tinorau ve İngiliz araştırmacı Fred Mace birlikte derinlere inen bir dere sistemi içinde keşfe çıktılar. Mumlarla aydınlatılan akıntıyı takip ederken şans eseri Yeni Zelanda Waitomo Ateşböceği Mağaralarını keşfetmiş oldular.

Caño Cristales , Kolombiya

Yılın büyük bölümünde, Caño Cristales'i diğer nehirlerden ayırt etmek zordur: Serin ve berrak bir akıntının altında donuk yeşil yosunlarla kaplı bir kaya yatağına benzer. Yağışlı ve kurak mevsimler arasında, nehir tabanını kaplayan eşsiz bir bitki türü olan Macarenia clavigera parlak kırmızıya döner.

Avatar Hallelujah Dağı, Çin

Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı, 3.000 dikey sütunuyla ünlüdür; her biri yüzlerce metre yüksekliğinde ve yoğun yeşil yapraklarla kaplıdır. Bu sütunlardan biri olan "Güney Gökyüzü Sütunu," yaklaşık 1.080 m yüksekliğindedir. Avatar filminde, Hallelujah Dağları için ilham kaynağı olarak kullanılması nedeniyle, bu sütunun adı Avatar Hallelujah Dağı olarak değiştirilmiştir.

Benekli Göl, Kanada

Benekli Göl tuhaf desenli bir su kütlesidir. Kurak iklimde yaz aylarında su buharlaştığında, bu mineraller gölün adını taşıyan "lekelerde" belirginleşir. Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan First Nations halkları tarafından kutsal bir tıp alanı olarak kabul edilen Kliluk adını taşıyan göl, genellikle mezarlara işaret eden kaya yığınları olan taş yığınlarıyla çevrilidir.

Haftanın Filmi - Meru

Üç elit dağcı, Himalaya'nın zorlu koşullarına karşı yüksek bahisli bir tırmanış deneyimine girişirken, amansız takıntıları ve karşılarına çıkan çeşitli engellerle mücadele ederler. Hedefleri, Meru Dağı gibi dağcılar arasında büyük bir saygı ve hayranlık uyandıran zorlu bir zirve olan Himalaya büyük duvarına tırmanmaktır. Ancak bu yolculuk, sadece fiziksel bir meydan okuma değil, aynı zamanda içsel mücadelelerle dolu bir serüvendir.

Dağcılar, zorluğun ve kayıpların arasından geçerken, kendi sınırlarını zorlayarak ve birbirlerine güvenerek yollarını bulmaya çalışırlar.

Yönetmen: Jimmy Chin- Elizabeth Chai Vasarhelyi

Oyuncular: Conrad Anker, Grace Chin, Jimmy Chin

IMDB: 7.7

Rotten Tomatoes: %88

Tür: Belgesel/Spor

Günün Destinasyonu - Kütahya

Masalcı Ezop’un doğup büyüdüğü bu şehir, günümüzde de korunan doğal güzelliği Domaniç Ormanları ve önemli “Termal Turizm” kentleri arasında bulunuyor. Ege bölgesinin en soğuk şehri olarak da bilinen Kütahya, 6 termal turizm merkezi ve çok sayıda kaplıcası ile Türkiye’nin önemli bir “Termal Turizm’’ bölgesidir. Ilıca Termal Turizm Merkezlerinin başında gelen Simav Termal Turizm Merkezi, sıcak su kaynağı 163 C°, kaplıca suyu 70-80 C° suyu ile birçok hastalıklara şifa kaynağıdır.

nomattosocial

View more on Instagram

nomattosocial

 
Add a comment...

Aizanoi Antik Kenti ile birleşik yapıda bulunan Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, dünyanın ilk Ticaret Borsa Yapısı bulunmaktadır. Şehirde, ‘‘Deliktaş Kalesi’’ ve ‘‘Penteser Kalesi’’ denilen doğal kaleler de yer almaktadır. Frig Yürüyüş Yolu, Ankara- Afyonkarahisar- Kütahya- Eskişehir illeri arasında kalan Frig Vadilerinde, uluslararası standartlarda işaretlenmiş yaklaşık 500 km uzunluğunda bir yürüyüş ve bisiklet yolu bulunmaktadır.

Evliya Çelebi’ye göre Kütahya Kalesi 72 burca sahiptir ve bu özelliğiyle Türkiye’nin en büyük üçüncü kalesidir. Kütahyalı dünyaca ünlü seyyah Evliya Çelebi bu yorumunda da elini bol tutmuş olabilir. Kütahya’daki Çini Müzesi Türkiye'deki ilk ve tek çini müzesidir. Ayıca müzenin girişinde, Osmanlı Türkçesi’yle yazılmış dünyanın en büyük ikinci taş kitabesi bulunmaktadır.

Kütahya mutfağı genellikle buğday ürünleri, hamur işleri ve süt ürünleri ile karakterizedir. Çorum leblebisine rakip olarak Kütahya, Tavşanlı leblebisi ile ünlüdür. Kütahya Vişnesi “Şaphane Vişnesi” ve “Kütahya Köpük Helva” coğrafi işaret olarak tescillenen lezzetler arasındadır. Bunun yanı sıra Haşhaşlı Gözleme, Kızılcık Tarhanası, Sıkıcık Çorbası, Cimcik, Ispanaklı Şibit, Küp Kebabının lezzetine bakmadan dönmeyiniz.

Kütahya gezi planlarınerede yenir ve konaklama yerleri için nomatto.com’u ziyaret edebilirsiniz.

nomattosocial

View more on Instagram

nomattosocial

 
Add a comment...

Kısa Kısa Haberler

  • Türkiye, nasıl yabancı turistlerin gözdesi haline geldi?

  • İDO'nun Yunan adaları seferleri başlıyor: Bilet fiyatları netleşti.

  • Ankara'da eşsiz bir hazine: Dünyada tek örnek.

Sizin için derlediğimiz yeni seyahat rotalarından, bulunduğunuz bölgeye en yakın lezzet duraklarından, bir sonraki yolculuğunuza çıkmadan önce “iyi ki okumuşum” diyeceğiniz bilgilendirici ve keyifli içeriklerden haberdar olmak için e-posta listemize abone olabilir, arkadaşlarınızla paylaşarak Nomatto’yu daha fazla kişiyle tanıştırmamıza katkı sunabilirsiniz.

Bu haftaki yayınımız nasıldı?

Login or Subscribe to participate in polls.

Değerlendirmeler

Google Yorumlarda 0 yorumun ortalaması 0.0
Henüz hiçbir değerlendirme bulunmamaktadır.
Her Yer Saç!

Her Yer Saç!

Gemiler Full + Full / Her Yer Saç! / Standart Rize Mimarisi! / Haftanın Filmi: 180° South (180° ...
Kutup Ayısı Hangi Renk?

Kutup Ayısı Hangi Renk?

Beyazın Ardındaki Sır: Kutup Ayıları Ne Renk? / Waitomo Glowworm (Yıldız Kurdu) Mağarası / Kaptan-ı Derya Piri Reis ...
Kapadokya'nın Derin Devleti

Kapadokya'nın Derin Devleti

Kapadokya'nın Derin Devleti: Derinkuyu / UNESCO Dünya Mirası / Bitlis’te 5 Minare Var mı? / Adana Yüzük Çorbası ...
Dünyanın En Eski Köprüsü Türkiye’de

Dünyanın En Eski Köprüsü Türkiye’de

Kalabalık Olmayan Plajlar / Ürdün'ün Gül Kenti “Petra” / Popüler Filmler Nerede Çekildi? / Dünyanın En Eski Köprüsü ...
Güney Kore 1 Yaş Gençleşti

Güney Kore 1 Yaş Gençleşti

Yeni Ekonomi Bakanı: Taylor Swift! / Alkolsüz Tatil Trendi / Extreme Turizm / Dünyanın En İyi Tatlıları - ...