NOMATTO
Yeni Titanik Geliyor

E-posta Bültenimize Üye Ol

Yeni Titanik Geliyor

Yeni Titanik / Türkiye’nin Antik Kentleri / Keşfetmeye Değer Sıradışı Oteller / Yenge ayrı yengen ayrı! / Kısa Kısa Haberler

Selam! Bu e-postada gezmeyi sevenler için keyifli bilgiler var. Nomatto.com’da daha çok seçenek, daha çok macera seni bekliyor. @nomattosocial instagram hesabımızda da eğlenceli paylaşımlarımıza göz atmayı unutma!

Bugün neler var?

  • Yeni Titanik

  • Türkiye’nin Antik Kentleri

  • Keşfetmeye Değer Sıradışı Oteller

  • Yenge ayrı yengen ayrı!

  • Kısa Kısa Haberler

Yeni Titanik

Dünyanın en büyük yolcu gemisi olacak olan Icon of the Seas, 365 metre uzunluğa ve yaklaşık 250.800 ton ağırlığa (yani Titanik'in beş katı büyüklüğe) sahip. Royal Caribbean International'a ait devasa gemi Finlandiya'da inşa edildi ve şu an deniz denemelerine başladı. Titanikten sonra yoğurdu üfleyerek yemeyi tercih eden mühendisler bol bol deneme seyahati yapıyor.

Bu devasa gemi 7.600 yolcu ve 2.350 mürettebat olmak üzere yaklaşık 10.000 kişi taşıyabiliyor. Gemi, altı rekor kıran kaydırak, yedi havuz ve dokuz jakuziyle dünyanın denizdeki en büyük su parkına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca AquaDome adında bir performans mekanı ve "soğuk ada" havuz güverteside fark yaratan yönlerinden.

Bir aksilik olmazsa Icon of the Seas Ocak 2024'te Miami'de yapılacak lansmanla okyanuslara açılacak. Çok iddialı olan geminin sonu inşallah Titanik gibi olmaz.🧿

Türkiye’nin Antik Kentleri

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve zengin geçmişi günümüze kadar taşıyan Türkiye’nin arkeolojik hazinelerine yakından bakıyoruz.

Göbeklitepe: İnsanlık Tarihinde Bir Dönüm Noktası: Daha önce sizlerle gizemlerini paylaştığımız Göbeklitepe insanlığın bilinen en eski ibadet merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Yaklaşık 11000 yıl önce inşa edilen Göbeklitepe, insanlığın kökenlerine ve ilk toplulukların nasıl oluştuğuna dair karanlık bir pencere aralıyor.

Çatalhöyük

Çatalhöyük: Büyülü Bir Labirent: Türkiye'nin ortasında, Konya yakınlarında bulunan ve Neolitik döneme ait bir arkeolojik alan olan Çatalhöyük, yaklaşık 9000 yıl öncesinde yaşayan; sosyal, kültürel, sanatsal ve ekonomik faaliyetleri olan karmaşık bir topluluğa dair izler taşıyor. Bu şehrin neden terkedildiği henüz bilinmiyor.

Troya: Antik Efsanelerin Kenti: Efsanelerle örülü Troya, Çanakkale’de ünlü Truva Savaşlarının yaşandığı bir antik kent. Troya’nın dokuz farklı katmanı ve yerleşim dönemi, geçmişte defalarca yıkıldığını ve tekrar inşa edildiğini kanıtlıyor. Antik kentte devam eden kazı ve araştırmalar, Troya’nın efsanelerden öte tarihsel bir gerçeklik olduğunu gösteren buluntuları gün yüzüne çıkarıyor.

Efes: Roma Dönemi'nin İncisi: Gizemli koridorlarında kaybolmak isteyeceğiniz bir antik rüya gibi Efes. Ege Denizi'nin kıyısında bulunan antik şehir, Roma İmparatorluğu döneminin görkemini günümüze taşıyor. Celsus Kütüphanesi, Büyük Tiyatro ve Artemis Tapınağı gibi yapılarıyla ünlü Efes, taş sokaklarında kaybolacağınız bir hazine.

Aspendos Tiyatrosu: Antik Taşların Sesi: Sahnesinde hayat bulan performansların yankılarını taşıyan Aspendos, Akdeniz’in kıyısında Antik Roma’nın en iyi korunan tiyatrolarından biri. Akustik özellikleri ve muhteşem mimarisi ile günümüzde hala konser ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Perge

Perge: Antik Anadolu Hazinesi: Antalya'nın tarihi mirasının en büyüleyici parçalarından biri Perge Antik Kenti. Antik tiyatrosu, etkileyici stadyumu, surları ve caddeleri ile ziyaretçilerini adeta zamanda yolculuğa çıkaran bu şehir, Roma döneminde ünlü bir hekim olan Aelius Galenus'un doğduğu yer aynı zamanda. Perge'nin tıp ile ilişkisi, burayı keşfetmek isteyen bilim ve tıp meraklıları için ayrı bir cazibe oluşturuyor.

Hattuşaş

Hattuşaş: Hitit İmparatorluğu'nun Kalbi: Antik kralların ayak izlerini taşıyan sokaklarıyla, Hitit İmparatorluğunun merkezi Hattuşaş. Çorum’un Boğazkale ilçesinde bulunan antik kent; binlerce yıl öncesinin gizemini taşıyan taşlarıyla, surlarıyla ve tapınaklarıyla unutulmuş bir imparatorluğun sessiz şahidi.

Keşfetmeye Değer Sıradışı Oteller

Kalıplarına sığmayan gezginler için tasarlanan dünyanın en ilginç otellerine sizler için yakından baktık;

TuboHotel: Meksika'nın Tepoztlán kasabasında yer alan TuboHotel, eski beton borularının yeniden tasarımı ile inşa edilmiş.

Hotel de Glace: Bir otel her yıl sil baştan yeni bir konseptle inşa edilir mi? Kanada merkezli Hotel de Glace, tamamen buz ve kardan inşa edildiği için ancak Mart ayına kadar hayatta kalabiliyor. Otelde sıcak bir karşılama beklemeyin; çünkü ilk karşılaşacağınız şey buzdan bir kapı olacak!🥶

Manta Resort: Berrak suların üzerinde yüzen bungalovlar hayal edin, okyanus manzaralı su altı odaları olan. Harika değil mi! 🤩 Tanzanya’nın Pemba Adası’nda yer alan otelde gerçek bir denizaltı serüveni sizi bekliyor!

Nine Hours: Japonya’nın minimalist konfor felsefesini yaşatan bir kapsül otel Nine Hours. Unutulmaz bir gece uykusu ve ‘Nasıl böyle hem dar hem rahat?’ sorusuyla uyanma garantili! 😃 

Magic Mountain Lodge: Biraz gizem, biraz macera, bolca eğlence. Bir şelaleden farksız görünümü ile doğanın büyüsüne kapılmak ve gizemli ormanlarında macera yaşamak isteyenler için bir tatil cenneti Magic Mountain Lodge.

Yenge ayrı yengen ayrı!

İzmir'i İzmir yapan lezzetler arasında olan 'yengen'; kumru ekmeği arasında bol malzemos yenenbir sandviç. Rivayete göre; yeni tanıştığı kız arkadaşını her zaman gittiği büfeye götüren genç adam, kız arkadaşının siparişini verirken yengen demiş ve kaş göz işareti yaparak malzemesinin bol koyulmasını ima etmiş. Bunun üzerine siparişi getiren adam sandviçi verirken 'Buyrun, yengen!' demiş ve o günden sonra sandviçin ismi yengen olarak kalmış.

Kısa Kısa Haberler

 

nomattosocial

View more on Instagram

 
 
 
 
 
 
 
 
 

nomattosocial

 
Add a comment...

Sizin için derlediğimiz yeni seyahat rotalarından, bulunduğunuz bölgeye en yakın lezzet duraklarından, bir sonraki yolculuğunuza çıkmadan önce “iyi ki okumuşum” diyeceğiniz bilgilendirici ve keyifli içeriklerden haberdar olmak için e-posta listemize abone olabilir, arkadaşlarınızla paylaşarak Nomatto’yu daha fazla kişiyle tanıştırmamıza katkı sunabilirsiniz.

📢Markaların Dikkatine: Gezi Tutkunu Okuyucularımız İçin Fırsat Arıyoruz!

Merhaba, marka sahipleri! Her zaman yeni maceralar arayan seyahat meraklılarına sunacak harika bir şeyiniz varsa, tam size göre izleyicilerimiz var. Nomatto ile fırsatlarınızı ulaştırın, yeni yerler keşfetmeyi seven yüksek gelirli okuyucularımıza markanızı tanıtma fırsatı yakalayın. Tamamsa bizi bulun! 🔍

Bu haftaki yayınımız nasıldı?

Login or Subscribe to participate in polls.

 

 

Değerlendirmeler

Google Yorumlarda 0 yorumun ortalaması 0.0
Henüz hiçbir değerlendirme bulunmamaktadır.
Depremin Bizden Aldıkları

Depremin Bizden Aldıkları

Depremde Zarar Gören Tarihi Yapılar / Doğu Ekspresi / Romanya Gidiş-Dönüş 940 TL 💥 Günün Destinasyonu - Erzurum ...
Kayavanat Bahçesi

Kayavanat Bahçesi

Toyota manuel vites bir elektrikli otomobil üzerinde çalışıyormuş. Elektrikli araçlarda vites olmadığı için aslında bu vites sürücülere vites ...
Rüyalarda Dolaşırız

Rüyalarda Dolaşırız

Meğerse Havayı Zenginler Kirletiyormuş / Japonya’nın En Güzel Bahçesi / Rüyalarda Dolaşırız / Haftanın Filmi - The WALK ...
Sahibinden Kelepir Postane (Evladiyelik)

Sahibinden Kelepir Postane (Evladiyelik)

Güney Kore madeni bulmuş görünüyor, K-pop 🎤 fabrikası kurup dünya çapında K-pop yıldızları üretmek isteyen ülke Busan şehrinde ...
Bir Zamanlar AVM’de

Bir Zamanlar AVM’de

Kar Labirenti: Snowlandia / Dünya Mutfağından İlginç 6 Sandviç / Bir Zamanlar AVM’de / Haftanın Filmi - Planes, ...