Nomatto
Haftalık Bültenimiz 1 Yaşında-1 kişiye 1000 TL Hediye Çeki

Bahşişten Kaçmanın 19 Yolu / Alkolsüz Tatil Trendi / Bir Adana’lı İcadı: Acılı Şalgamlı Dondurma / Haftanın Filmi - Into The Wild / Günün Destinasyonu - Ürdün'ün Gül Kenti ‘Petra’ / Kısa Kısa Haberler

Haftalık Bültenimiz 1 Yaşında-1 kişiye 1000 TL Hediye Çeki

Bahşişten Kaçmanın 19 Yolu / Alkolsüz Tatil Trendi / Bir Adana’lı İcadı: Acılı Şalgamlı Dondurma / Haftanın Filmi - Into The Wild / Günün Destinasyonu - Ürdün'ün Gül Kenti ‘Petra’ / Kısa Kısa Haberler/ Çekiliş saat kaçta? Bekleyen çekilişler, Çekilişi başladı, Çekiliş sonuçları ne zaman? Kazandıran çekiliş, Çekilişler, Hediye çeki, Haftalık bülten, Sonuçlar ne zaman açıklanacak? Çekilişe katılım şartları nedir? hakkında detaylı açıklama Nomatto'da...

Nomatto e-posta bülteni tam bir yıl önce bugün yayın hayatına başlayarak okuyucularımızla buluştu. E-posta bültenimiz 1 yaşında. 🎂

Bu sayımızda son 1 yılda yayınladığımız ve sizlerin en sevdiği yerler, ipuçları ve en popüler destinasyonlarla oluşturduğumuz yıldönümü özel yayınıyla karşınızdayız. Tabi tüm beğenilen içeriklerimizi bu sayıya sığdırmamız mümkün değil, ama her bölümün altına en çok beğenilen diğer benzer içerikleri sizler için sıraladık. Sizde merak edenlerdenseniz bölüm sonlarındaki linkler üzerinden nomatto.com daki ilgili içeriğimize ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, e-posta bültenimizin 1nci Yıldönümü’ne özel olarak şanslı 1 abonemize “1000 TL’lik Decathlon Hediye Çeki” hediye ediyoruz. Bu ödülü kazanmak için bu maili okuyorsanız ilk şartı sağlamışsınız demektir. Çekilişe katılım şartları tüm detaylarıyla nomatto.com’da! Fırsatı kaçırmayın ve yakın çevrenizi nomatto ile tanıştırmayı unutmayın!

Selam! Bu e-postada gezmeyi sevenler için keyifli bilgiler var. Nomatto.com’da daha çok seçenek, daha çok macera seni bekliyor. @nomattosocial instagram hesabımızda da eğlenceli paylaşımlarımıza göz atmayı unutma!👀

Bugün neler var?

  • Bahşişten Kaçmanın 19 Yolu

  • Alkolsüz Tatil Trendi

  • Bir Adanalı İcadı: Acılı Şalgamlı Dondurma

  • Haftanın Filmi - Into The Wild

  • Günün Destinasyonu - Ürdün'ün Gül Kenti ‘Petra’

  • Kısa Kısa Haberler

Bahşişten Kaçmanın 19 Yolu

Sevgili Nomatto takipçisi, pintilik yapma, bahşişten kaçmanın yollarını arama. Hizmetten memnun kaldıysan o elliliği yavaşça masaya bırak 💁Ama kendimize çok da haksızlık etmeyelim, hesap öderken genelde duygusal manipülasyonlara maruz kalırız. Hesap gelir, garson sizi izler, masadakiler göz ucuyla sizi süzer, hatta bazen yan masadakilerin bile sizi izlediğini düşünürsünüz (evet izliyoruz). Varyemez gibi görünmekle keten pereye gelmek arasında kalırsınız. Peki, ne kadar bahşiş vermeli? 🤔 

Elektronik ödeme sistemleri yaygınlaştıkça daha fazla bahşiş “taktikleri” görebiliriz

Her şeyden önce, panik yapmayın. Bahşiş vermek ahlaki bir zorunluluk değil, kültürel bir normdur. Üstelik dünya çapında büyük farklılıklar gösterir. Japonya gibi bazı ülkelerde, bahşiş vermek kaba ve saldırgan olarak kabul edilir. ABD’de ise bahşiş vermek neredeyse bir yükümlülük. Çünkü garsonların maaşı çok düşük ve bahşişlerle geçinirler. Bu yüzden ABD’de bahşiş oranı %15 ile %25 arasında değişir. Türkiye’de ise restoranlarda hesabın yüzde 5’i ile 15’i, otellerde ise 50 ila 100 lira arasında bahşiş bırakılması doğru olarak kabul edilir. Taksilerde de ücreti yuvarlamak yeterlidir. 🚖

Ancak bahşiş vermek sadece parayla değil aynı zamanda psikoloji ile de ilgilidir. Araştırmalara göre, bahşiş veren insanlar daha mutlu ve sağlıklı. Bahşiş vermek beynimizdeki ödül merkezini harekete geçirir ve dopamin düzeyini yükseltir. Aynı zamanda sosyal bağlarımızı güçlendirir ve kendimiz hakkında iyi hissetmemizi sağlar. Bir nevi alan memnun veren memnun durumu. 😉 

Ama bir sorun var. Bazı işletmeler, müşterilerin daha fazla bahşiş vermeleri için duygusal hilelere başvurur. Örneğin, ilk defa geldiğiniz bir restoranda garson sizi kapıda karşılar ve sanki sürekli geliyormuşsunuz gibi size hâl hatır sorar, kişisel bir hikâye anlatır, mizah kullanır, siz hesabı ödemeye çalışırken misafir olduğunu düşündüğü kişiye “senin paran burada geçmez” numarası yapar. Nakit verirseniz para üstünü olabildiğince bozuk getirir. Kafadan aşağı kolonya banyosuna sokar. Bahşiş numaraları bitmez. Tavsiyemiz “ver kurtul” anlayışıdır.

Yine de ikna olmadıysan o zaman derin bir nefes al ve “bozuk kalmamış dostum ya” insanı olarak hayatına devam et. 😅

Anket: Buyur hesap canım abim:

Hesabınız 287 TL

Bakalım Nomatto takipçileri bahşiş konusunda ne düşünüyor?

👇👇Bunlarda en çok beğenilenler arasında👇👇

Sizden gelenler 🥰

Alkolsüz Tatil Trendi

Dünyanın birçok ülkesinde alkolizm önemli bir sorun. Bu konuda farkındalığın artmasıyla birlikte alkolsüz tatil de sıkça tercih edilmeye başladı. Alkolsüz tatil turları 1980’lerden bu yana yapılıyor olsa da son zamanlarda alkolizmle mücadele edenlerin dışındakiler de tercih etmeye başladı. Gerek manevi nedenlerle gerekse de arınma, meditasyon ve kendini dinleme ihtiyacıyla birçok kişi bu tür tatil seçeneklerini değerlendiriyor. We Love Lucid ve Hooked gibi alkolsüz tur operatörleri, İspanya'da tapas yapma dersleri, İngiltere'de alkol içermeyen cin tadımı, İzlanda'da soğuk suya dalma, Costa Rico’da sörf gibi etkinlikler düzenliyor.

Dünya Mutfağı Tapas

Hyatt otel zinciri yaptığı araştırmalarda misafirlerinin %50’sinin bira veya kokteyl yerine alkolsüz içerikleri tercih ettiğini görünce alkolsüz konaklama seçenekleri sunmaya başladı. Havayolu şirketleri gazlı içeceklere ek olarak alkolsüz bira, kokteyl, beyaz şarap gibi seçenekleri menülerine ekliyor. Artık herkes kendi tercihlerine göre bir tatil yapabiliyor. Peki siz ne düşünüyorsunuz, bütün şartlar denk olsa tercihiniz hangisinden yana olur?

Benzer imkânlar sunuyorsa tercihiniz hangisinden yana olur?

👇👇Aşağıdaki yazılarımızda ilginizi çekebilir👇👇

Daha iyisi için daha çok çalışıyoruz

Bir Adanalı İcadı: Acılı Şalgamlı Dondurma

Adana'nın milli içeceği şalgamı kebabın yanında görmeye alışığız ama acı tadıyla dondurma hali aklımıza gelmezdi. Adana'da 3 kuşaktır dondurmacı bir aileden gelen Erhan Osmanoğlu, acılı şalgam aromalı dondurmayı üretti. Tattık mı hayır, tadacak mıyız hayır, tutar mı tutar!

👇👇En çok sevdiğiniz diğer lezzet durakları👇👇

Haftanın Filmi - Into The Wild

Dikkat! Bu Filmi İzledikten Sonra Kendinizi Yollara Atmak İsteyebilirsiniz :)

Gerçek bir hikayeye dayanan Özgürlük Yolu (Into The Wild) filminde, Christopher adlı gencin vahşi hayata ve özgürlüğe giden heyecanlı yolculuğuna şahit olacaksınız. Hayatın anlamını bulmak adına Alaska’ya doğru yaptığı bu yolculukta tanıştığı kişiler, yaşadığı maceralar izleyenlerde de farkındalık oluşturacak türden…🎬

nomattosocial

View more on Instagram

nomattosocial
 
Add a comment...

👇👇Beğendiğiniz diğer film önerilerimiz👇👇

Biz de eğlenerek yazıyoruz

Günün Destinasyonu - Ürdün'ün Gül Kenti ‘Petra’

2300 yıl önce Nebatiler tarafından kayadan oyularak inşa edilmiş ve pembe renkli kumtaşı nedeniyle Gül Kenti olarak bilinen Petra Antik Kenti🌹 tarihte birçok imparatorluğun eline geçmiş, yağmalanmış, unutulmuş ve 1800'lerde yeniden keşfedilmiştir.

nomattosocial

View more on Instagram

Petra Ürdün'ün başkenti Amman'a 3 saat mesafede🚗. Yolculuk uzun olmasa da Petra’yı gezmek için zaman ayırmalısınız çünkü kent büyük bir alana sahip. Arkeoloji, mimari, kültür ve doğa gezisini bir arada sunan ve dünyanın yeni 7 harikasından biri olan Petra Antik kentinin öne çıkan duraklarını özetleyecek olursak:

Al Siq Kanyonu: Petra Antik Kentinin ana girişi olan Al-Siq Kanyonu; 1,2 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 80 metre yükseklikteki kayalardan oluşmaktadır. M.Ö 1. yy.’da Nebatiler tarafından kayalar oyularak oluşturulmuş su kanalları ile dikkat çeken kanyon ayrıca eşsiz manzaralarıyla da ziyaretçilerini etkiliyor.

Hazine: Petra'nın en bilinen yapısı El-Hazne, Hazine olarak bilinen ve Indiana Jones filminde de görülen anıttır. Hazine, MÖ 1. yy.’da Nabatiler tarafından kraliyet mezarı olarak yapılmıştır.

Kraliyet Mezarları: Antik kentte karşılaşacağınız ilk kraliyet mezarı Urn Mezar’dır. Urn'un Mezarlığı ya da Unayshu Mezarlığı olarak bilinen bu mezarlık iyi korunmuştur. Popüler mezarlardan İpek Mezarı, zarif sütunları ve detaylı kabartmalarıyla dikkat çeker. Korint Mezarı ise Roma saray tasarımına benzediği düşünülen Nero'nun Altın Sarayı'na benzerlik gösterir. Bu mezarlar, Helenistik mimari ile Doğu geleneklerinin bir sentezi olarak görülür ve Doğu ve Batı'nın önemli bir buluşmasını simgeler. Saray mezarı da görmeye değerdir.

Kurban Yeri: Jebel Madbah Dağı'nda yüksek bir konumda bulunması nedeniyle bu adı alan ve al-Madhbah olarak da bilinen bu yer Nebatilerin inancında hayvan kurban edilmek için kullanılırdı. 170 metre yükseklikteki bu nokta, sadece tarihi önemi olan bir mekan değil, aynı zamanda Petra'nın en yüksek ve en güzel manzaralarına sahip noktalarından biridir.

Manastır: 800 Kumtaşı basamağını yaklaşık bir saatlik bir yürüyüş yolculuğuyla tamamlayarak ulaşabileceğiniz Manastır geçmişte kilise olarak kullanılmıştır ve yaklaşık 40 metre eni ve 50 metre yüksekliği ile eşsiz bir manzaraya sahiptir.

Petra'yı bir günde ziyaret etmek mümkün olsa da orada ne kadar çok zaman geçirirseniz o kadar çok şey keşfedeceğinizi söylemekte yarar var. Yazın 6:00 - 18:00 arası, kışın 6:00 - 16:00 arası ziyaret edebileceğiniz Petra Antik Kenti’nde ayrıca; pazartesi, çarşamba ve perşembe akşamları 20:30 - 22:30 arası mum ışığıyla 'Gece Petra' deneyimi için de açık.🕯

İdeal ziyaret süresi 2 gün, ideal ziyaret zamanı ise Nisan, Mayıs, Ekim ve Kasım ayları olan Petra Antik Kentini ziyaret ücreti ise bir günlük bilet kişi başına JD50* (yaklaşık £53 veya US$70).

👇👇En çok sevdiğiniz diğer destinasyonlar👇👇

Değerli yorumlarınız en büyük motivasyon kaynağımız.

Kısa Kısa Haberler

  • Kayak severlere özel; güncel Kayak Merkezleri Kar Kalınlıkları.

  • Bu 15 Tatilde bir yerlere gidemeyenler içinde nomatto burada. 15 Tatilde çocuklarla evde nasıl zaman geçirilir?

  • Chiang Mai Çiçek Festivali başlıyor!

Sizin için derlediğimiz yeni seyahat rotalarından, bulunduğunuz bölgeye en yakın lezzet duraklarından, bir sonraki yolculuğunuza çıkmadan önce “iyi ki okumuşum” diyeceğiniz bilgilendirici ve keyifli içeriklerden haberdar olmak için e-posta listemize abone olabilir, arkadaşlarınızla paylaşarak Nomatto’yu daha fazla kişiyle tanıştırmamıza katkı sunabilirsiniz.

📢Markaların Dikkatine: Gezi Tutkunu Okuyucularımız İçin Fırsat Arıyoruz!

Merhaba, marka sahipleri! Her zaman yeni maceralar arayan seyahat meraklılarına sunacak harika bir şeyiniz varsa, tam size göre izleyicilerimiz var. Nomatto ile fırsatlarınızı ulaştırın, yeni yerler keşfetmeyi seven yüksek gelirli okuyucularımıza markanızı tanıtma fırsatı yakalayın. Tamamsa bizi bulun! 🔍

Bu haftaki yayınımız nasıldı?

Değerlendirmeler

Google Yorumlarda 0 yorumun ortalaması 0.0
Henüz hiçbir değerlendirme bulunmamaktadır.
Tek Yürek Türkiye!

Tek Yürek Türkiye!

Yıldızlar da Kayar, Durmaz Yerinde / Günün Destinasyonu - BURSA / Film Önerisi - A Map for Saturday ...
Duymayan Kalmadı

Duymayan Kalmadı

Göbeklitepe / Neden Yurtdışına Yerleşmiyoruz? / Tosun Paşanın Mekanları / Soru: Yavaş Seyahat Nedir? / Göynük / Yaş ...
Acılı Şalgamlı Dondurma

Acılı Şalgamlı Dondurma

İnsanlar eskiden nasıl uyuyorlardı? Gün batımından sonra birkaç saat uyuyup gece yarısında uyanıyorlardı. Sonra birkaç saat daha uyanık ...
Depremin Bizden Aldıkları

Depremin Bizden Aldıkları

Depremde Zarar Gören Tarihi Yapılar / Doğu Ekspresi / Romanya Gidiş-Dönüş 940 TL 💥 Günün Destinasyonu - Erzurum ...
Ah Şu Pandemi

Ah Şu Pandemi

Erken Rezervasyon Yapan Yerini Alır Mı? / Karavan Yaşamı: Biraz da Dedikodusunu Yapalım! / Haftanın Fırsatı- Londra Gidiş-Dönüş ...