NOMATTO
Boşanma Garantili Çiçek

E-posta Bültenimize Üye Ol

Boşanma Garantili Çiçek

Dev Uçurtma Festivali / Boşanma Garantili Çiçek / İnsan Vücudunda Yolculuk / Tek Başına Gezi Rehberi / Deniz Koyunu / Kısa Kısa Haberler

Mucitler uzaya gitmenin ucuz yollarını aramaya devam ediyor. Longshot firması inşa edeceği devasa uzunlukta tünelde hızlandırdığı uzay mekiğini patlama olmadan uzaya fırlatmayı hedefliyor. Spinlaunch adındaki diğer bir firmaysa mekiği dairesel olarak çevirip uzaya fırlatmayı hedefliyor. Mucitleri küçümsemek istemeyiz ama fikirler bize aşağıdaki karikatürü hatırlattı.

Selam! Bu e-postada gezmeyi sevenler için keyifli bilgiler var. Nomatto.com’da daha çok seçenek, daha çok macera seni bekliyor. @nomattosocial instagram hesabımızda da eğlenceli paylaşımlarımıza göz atmayı unutma!

Bugün neler var?

  • Dev Uçurtma Festivali

  • Boşanma Garantili Çiçek

  • İnsan Vücudunda Yolculuk

  • Tek Başına Gezi Rehberi

  • Deniz Koyunu

  • Kısa Kısa Haberler

Dev Uçurtma Festivali

Guatemala'daki Santiago Sacatepéquez mezarlığında 20 m çaplı dev uçurtmaları uçurmak 119 yıllık bir gelenek.

Bambu çerçeveli kumaş ve kağıttan yapılmış uçurtmaların üzerindeki canlı renkli tasarımlar, dini veya folklorik temaları tasvir ediyor ve ölenleri onurlandırıyor. Bu küçük belediyenin sakinleri, rengarenk kıyafetlerini giyiyor, mezarları temizleyip çiçeklerle süslüyor vefat eden aile üyelerinin mezarları yanında piknik yapıyor.

İlk gün sabahın erken saatlerinde köyün bekar erkeklerinin bambu toplamasıyla başlayan süreç tam 40 gün sürüyor. Tümü doğal malzemeler ve bitki boyalarıyla yapılan uçurtmaların uçurulmasıyla festival sona eriyor. Bilinen haliyle 119 yıldır kutlansa da kökenlerinin 3000 yıl eskiye kadar gittiği düşünülen festival her geçen gün daha da popülerleşiyor.

Boşanma Garantili Çiçek

💐Evet. Yanlış duymadınız. Bu çiçeği eşinize alırsanız kesin boşanma sebebi. 3 metre yüksekliğiyle dünyanın en büyük çiçeklerinden biri olan çiçeğimiz normal zamanda gayet güzel ve etkileyici bir bitki gibi görünüyor. Ama eşinize hoş bir sürpriz yapmak, belki aradaki buzları eritmek için aldığınız çiçeğin tam da o gece açası tutuyor ve bum kendinizi mahkemede buluyorsunuz.😥 

On yılda sadece iki gece açan ceset çiçeği, bu iki gün boyunca etrafa çürümüş leş kokusu yayıyor. Bu koku, sinekler, böcekler ve diğer polen taşıyıcıları çekerek, çiçeğin tohumlarını başka yerlere yaymasına yardımcı oluyor. Bu aralar Kaliforniya'da yüzlerce insanın akın akın görmeye gittiği "ceset çiçeği" adını yaydığı keskin ve kötü kokudan alıyor.

Koyu kırmızı rengiyle, kanlı bir görüntü vermesinden dolayı isminin hakkını veriyor.

Ceset çiçeği tropikal ormanlarda yetişse de nesli tükendiği için botanik bahçelerinde de muhafaza edilmeye başlandı. San Marino'daki Huntington Kütüphanesi'nde bulunan ve nadiren açan çiçeklerden üçü birden açınca bu muhteşem kokuyu deneyimlemek isteyen Amerikalılar bahçeye akın etti. Öyle ki yetkililer 48 saat boyunca bahçenin ziyarete açık tutmak için gece mesaisine başladılar. Ne güzel hizmet Allah razı olsun.🤠

İnsan Vücudunda Yolculuk

Vücudunuz bir kıymık karşısında nasıl tepki verir? Müzik dinlerken kulağınızda ne olur? Peki vücudunuzun komuta merkezi nerede? Corpus Müzesi sizi "İnsan vücudunda muhteşem bir yolculuğa” çıkarıp, vücudumuzun nasıl çalıştığını görmenizi hatta hissetmenizi sağlayan duyusal bir deneyim sunuyor.

İnsan vücudunu keşfetmek için tasarlan interaktif bir müze olan Corpus Müzesi, Hollanda'nın Oegstgeest kentinde 35 m yüksekliğinde dev bir insan heykeli içinde yer alıyor. Ziyaretçiler, heykelin içindeki farklı organlara girerek vücudun nasıl çalıştığını öğrenebiliyor. Müzede, kalp atışı, sindirim sistemi, beyin fonksiyonları, hamilelik, genetik ve bağışıklık gibi konulara değinilmektedir. Müze hem eğlenceli hem de eğitici bir deneyim sunmaktadır.

Corpus Müzesi, sıra dışı bir müze olmasının yanında sağlıklı yaşamın önemine de dikkat çekmektedir. Müzede, ziyaretçiler kendi sağlık durumlarını test edebilir, beslenme ve egzersiz tavsiyeleri alabilir ve vücutlarını korumak için neler yapabileceklerini öğrenebilirler.

Tek Başına Gezi Rehberi

Tek başına seyahat etmek hem kendinizi hem de dünyayı daha iyi tanımanızı sağlayan harika bir deneyimdir. Ancak, tek başına seyahat ederken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da vardır. İşte size tek başınıza çıkacağınız seyahatler için hazırladığımız 7 maddelik kısa bir rehber:

1. Öncelikle, gitmek istediğiniz yerleri ve aktiviteleri iyi araştırın. Seyahat planınızı önceden yapın ve gideceğiniz yerlerin kültürüne, iklimine, yasalarına ve güvenlik durumuna uygun şekilde hazırlanın. Ayrıca, gideceğiniz yerlerdeki acil durum numaralarını, konsolosluk adreslerini ve ulaşım seçeneklerini de öğrenin.

2. Seyahat sigortası yaptırın. Seyahat sigortası, sağlık masraflarınızı, kaybolan veya çalınan eşyalarınızı, iptal edilen veya geciken uçuşlarınızı ve diğer acil durumları karşılar.

3. Güvenliğinizi sağlayın. Gündüz, kalabalık ve iyi aydınlatılmış yerleri tercih edin, değerli eşyalarınızı yanınızda taşımayın, tanımadığınız kişilerle sohbet edin ama fazla samimi olmayın, alkolden kaçının, güvendiğiniz kişilerle konumunuzu sürekli paylaşın.

4. Keyfini çıkarın. Kendi zamanınızı ve ritminizi belirleyebildiğinize göre istediğiniz yerleri keşfedin, yeni insanlarla tanışın, yeni kültürleri öğrenin.

5. Yerel halkı tanıyın. Tek başına seyahat etmek yalnızlık anlamına gelmesin. Gittiğiniz yerlerde diğer gezginlerle veya yerel halkla iletişim kurabilirsiniz.

6. Yerel dilde bazı temel kelimeleri öğrenin. Yerel adetlere ve kurallara uyun, yerel halka karşı nazik ve saygılı olun.

7. Günlük tutun. İnanılmaz deneyimler yaşasanız da o an ki duygu ve düşünceleri sonradan hatırlamak zor olabilir. Bu anları kaydetmek için günlük tutun.

Deniz Koyunu

Bu hafta denizlerin sıra dışı canlılarından biri olan "deniz koyunu"nu mercek altına alıyoruz. Bilimsel adıyla Costasiella kuroshimae olan bu ilginç deniz canlısı, aslında bir tür deniz salyangozudur ve özellikle sıcak sularda yaşamayı tercih eder.

Bu deniz omurgasızının, siyah boncuk gibi gözleri, koyun kulaklarına veya böcek antenlerine benzeyen siyah uçlu rinoforları, beyaz renkli baş kısmından dışarıya doğru çıkan yeşil cerataları bulunmaktadır.

Deniz koyununun en dikkat çekici özelliği, fotosentez yapabilen tek hayvan olmasıdır. Evet, yanlış duymadınız! Bu minik yaratıklar, üzerlerinde taşıdıkları algler sayesinde güneş ışığını kullanarak enerji üretebiliyorlar. Bu sayede, deniz koyunları uzun süre boyunca yiyecek aramadan hayatta kalabiliyorlar.

Ayrıca, deniz koyunları oldukça renkli bir görünüme sahiptirler. Yeşil, turuncu ve sarı gibi canlı renklerdeki bu canlılar, su altı dünyasının gizli güzelliklerinden biridir.

Kısa Kısa Haberler

  • Agatha Christie'nin evini gezen turistler evden çıkacakken fırtına çıkmış ve devrilen kütük yolu kapatmış. Turistler uzunca bir süre evde mahsur kalmışlar. Dünyanın en ünlü cinayet romanı yazarı yıllar sonra bile ortamı germeye devam ediyor. 🤣

  • Enflasyona karşı erken rezervasyon dönemi başladı.

  • Diyarbakır'da 1500 yıllık kilise kalıntısı bulundu.

Sizin için derlediğimiz yeni seyahat rotalarından, bulun duğunuz bölgeye en yakın lezzet duraklarından, bir sonraki yolculuğunuza çıkmadan önce “iyi ki okumuşum” diyeceğiniz bilgilendirici ve keyifli içeriklerden haberdar olmak için e-posta listemize abone olabilir, arkadaşlarınızla paylaşarak Nomatto’yu daha fazla kişiyle tanıştırmamıza katkı sunabilirsiniz.

📢Markaların Dikkatine: Gezi Tutkunu Okuyucularımız İçin Fırsat Arıyoruz!

Merhaba, marka sahipleri! Her zaman yeni maceralar arayan seyahat meraklılarına sunacak harika bir şeyiniz varsa, tam size göre izleyicilerimiz var. Nomatto ile fırsatlarınızı ulaştırın, yeni yerler keşfetmeyi seven yüksek gelirli okuyucularımıza markanızı tanıtma fırsatı yakalayın. Tamamsa bizi bulun! 🔍

Bu haftaki yayınımız nasıldı?

Login or Subscribe to participate in polls.

Değerlendirmeler

Google Yorumlarda 0 yorumun ortalaması 0.0
Henüz hiçbir değerlendirme bulunmamaktadır.
Alamut Kalesinde 1000 Yıl Geriye

Alamut Kalesinde 1000 Yıl Geriye

Türkiye’nin Kayak Merkezleri / Alamut Kalesinde 1000 Yıl Geriye / Haftanın Filmi - Kar Kardeşliği / Günün Destinasyonu ...
Evrenin Şekli Ne?

Evrenin Şekli Ne?

Evrenin Şekli Ne? / Mikro Mutfak Sanatı / Haftanın Filmi - Collateral / Günün Destinasyonu - Van / ...
Ah Şu Pandemi

Ah Şu Pandemi

Erken Rezervasyon Yapan Yerini Alır Mı? / Karavan Yaşamı: Biraz da Dedikodusunu Yapalım! / Haftanın Fırsatı- Londra Gidiş-Dönüş ...
Yeni Titanik Geliyor

Yeni Titanik Geliyor

Yeni Titanik / Türkiye’nin Antik Kentleri / Keşfetmeye Değer Sıradışı Oteller / Yenge ayrı yengen ayrı! / Kısa ...
Dünyanın En Çirkin Evi

Dünyanın En Çirkin Evi

Stockholm'de Ahşap Şehir / A Casa do Penedo / Kedi Batmaz / Vizesiz Gidilebilen Ülkeler: Gürcistan / Kısa ...