NOMATTO
Jeoglif de ne?

E-posta Bültenimize Üye Ol

Jeoglif de ne?

Elhamra Sarayı / Yanartaş / Dünyanın En İyi 50 Plajından Biri: Kelebekler Vadisi / Günün Sorusu: Jeoglif Nedir? / Dünyanın En İyi Tatlıları - Pavlova / Kısa Kısa Haberler

Beterin beteri varmış! Biz zaman zaman yöneticilerin keyfiliğinden şikayet ediyorduk ama Hindistan'da bu konuda çağ atlamış. Kuraklıkla mücadele eden ülkede bir baraj müdürü telefonunu baraja düşürünce 2 milyon litre suyu boşalttırdı. 2 hafta sonra bulunan telefon tabi ki çalışmıyordu. 🤦‍♂️

Selam! Bu e-postada gezmeyi sevenler için keyifli bilgiler var. Nomatto.com’da daha çok seçenek, daha çok macera seni bekliyor. @nomattosocial instagram hesabımızda da eğlenceli paylaşımlarımıza göz atmayı unutma!

Bugün neler var?

  • Elhamra Sarayı

  • Yanartaş

  • Dünyanın En İyi 50 Plajından Biri: Kelebekler Vadisi

  • Günün Sorusu: Jeoglif Nedir?

  • Dünyanın En İyi Tatlıları - Pavlova

  • Kısa Kısa Haberler

Elhamra Sarayı

İspanya’nın Granada kentini özel kılan en büyük hazinelerden biri Endülüs Emevi mimarisinin en muhteşem örneklerinden El Hamra Sarayı.

Unesco Dünya Mirasına alınan sarayın geçmişi MS 889'a tarihlenen Roma Dönemi surlarının üzerine küçük bir kale inşasına dayanıyor. Uzunca bir süre kale olarak kullanıldıktan sonra, 1333'te Gırnata Sultanı I. Yusuf tarafından hükümdarlık sarayına dönüştürülmüştür.

Birbiriyle bağlantılı odalar ve salonlar, bu odaların arasında yer alan avlular, fıskiyeli havuzlar ve yemyeşil bahçelerden oluşan Elhamra’nın en dikkat çekici özelliği ayetlerin kazınmış olduğu taş oymalarıdır. Bazı duvarları tamamen kaplayan, kemerler, kapı çerçeveleri ve sütun tekneleri boyunca uzayıp giden bu taşlara oyulmuş yüzlerce "La Galibe İllallah" yazısı bulunur. Öyle ki, bu yazıları süsleme motiflerinden ayırmak neredeyse imkânsızdır. "Allah'tan başka galip yoktur." anlamı taşıyan bu söz sultanların kibre kapılıp, sahip olduklarıyla övünmemesi adına her bir köşeye işlenmiştir.

Elhamra Sarayı, Endülüs mimarisi kadar bütün İslâm sanatı için de büyük bir gurur kaynağı teşkil eder. Bugün de ihtişamından hiçbir şey kaybetmeksizin geçmişe ışık tutan bu bina, ayakta kalabilen eski İslâm saraylarının en iyi durumda olanıdır.

Yanartaş

Bugün sizleri Antalya'nın doğal güzellikleri arasında öne çıkan ilginç ve gizemli bir yere götürüyoruz ''Yanartaş''. 🔥 Kemer ilçesinde bulunan ve sonsuz ateş olarak da anılan bu taşlar tam 2500 yıldır yanıyor.

Yüzyıllar boyunca birçok efsaneye konu olan bölge Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde de yer alıyor. Çelebi bu bölgeyi: ‘’Gece vakitleri Mısır’dan ve Kıbrıs’tan gelen gemiler yüz mil uzaktan bu alisileri görür, selamette olduklarını bilir, sevinirler. Mucize bu, kim ki ateşlerin yanına bir adam varsa, bir ateş daha ortaya çıkar. İki, üç yahut on adam varsa, o kadar ateşler ortaya çıkar. Kükürt gibi kokusu vardır. Ama insan bedenine zarar vermez ve bunu seyreden insanlar gidince önceki ateşler kalır, sonradan çıkan ateşler kaybolur.‘’ şeklinde tarif etmiş.

Deniz seviyesinden yaklaşık 300 metre yükseklikteki bir platoda yer alan bu özel yer, yıllar boyunca yer altındaki doğalgazın yüzeye çıkması sonucu oluşmuş ve yanmaya devam etmiş. Özellikle akşam saatlerinde daha da keyifli olan Yanartaş'ta dilerseniz marshmallowlarınızı kızartıp manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Yalnız bizden söylemesi yolu biraz engebeli, çocuklarla gitmek için veya engelliler için uygun değil.

Dünyanın En İyi 50 Plajından Biri: Kelebekler Vadisi

2023’de dünyanın en iyi 50 plajından biri seçilen Kelebekler Vadisi’nin güzelliklerini keşfedelim:

Vadinin etrafını saran koruyucu duvarlar gibi görünen yüksek ve dik kayalıklar masmavi denizi çevreleyerek muhteşem bir manzara oluşturuyor. Vadinin ismini taşıyan kelebekler, burada kendilerine özgü renkleri ve desenleriyle uçuşuyorlar. 🦋 Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında vadiyi renklendiren yaklaşık 80 çeşit kelebek bulunuyor.

Berrak ve turkuaz renkli denizi, serinlemek ve yüzmenin tadını çıkarmak isteyenler için mükemmel bir seçenek sunuyor. Vadideki plajlar, beyaz kumları ve sakin sularıyla rüya gibi bir atmosfer sunuyor.

Vadi içerisindeki yürüyüş yolları, bitki örtüsü, rengarenk çiçekler ve yeşillikler ile dolu doğa dingin bir gezinti için ideal ortamı sağlıyor. Gizli koyları, mağaraları ve şelalesiyle son derece fotojenik olduğu söylemeliyiz📷.

Günün Sorusu: Jeoglif Nedir?

Günün sorusunda bu hafta dünyanın gizemli sembollerinden biri olan "Jeoglifler"i ele alacağız! Belki de hiç duymadığınız bu ilginç semboller, tarih boyunca insanların merakını cezbetmiş ve hala çözülememiş gizemlerle dolu.

Jeoglifler, genellikle büyük tarla alanlarında, toprak ya da bitki örtüsüne yapılan desenler, figürler veya sembollerdir. En dikkat çekici özelliği, bu desenlerin genellikle kuşbakışı görüntülerde anlaşılabilir hale gelmesidir. İşte burası ilginçleşiyor: Bu desenler nasıl ve neden oluşturuluyor⁉

Jeogliflerin kökeni hakkında farklı teoriler bulunuyor. Kimi insanlar bunların sadece insan eliyle yapılmış sanatsal çalışmalar olduğunu düşünüyor. Bazıları jeogliflerin uzaylılar tarafından yapıldığına inandığını iddia ediyor!

Birçok ülkede jeoglif benzeri desenlere rastlanıyor. Özellikle Nazca Çizgileri, bu konudaki en ünlü örneklerden. Peru'daki bu devasa desenler belki de bir ritüelin parçası veya dini anlamları var, kim bilir?

Dünyanın En İyi Tatlıları - Pavlova

Kabarık bir beze tabanı üzerine krema ve taze meyvelerle süslenen Pavlova, adını Rus balerin Anna Pavlova'dan alan hafif ve serinletici bir tatlı.🍰 Kökeni tartışmalı olsa da, Pavlova'nın 1920'lerin başında Avustralya ve Yeni Zelenda'da ortaya çıktığı kabul ediliyor. Yumurta akı ve şeker iyice çırpılıp sert bir köpük haline getirilerek düşük sıcaklıkta uzun süre pişiriliyor. Bu işlem beze tabanının dışının çıtır ve gevrek, içinin ise hafif ve yumuşak olmasını sağlıyor. Beze taban piştikten sonra soğutuluyor ve üzeri önce krema, sonra çilek, böğürtlen, ahududu,mango, muz ve şeftali gibi taze meyvelerle süslenerek servis ediliyor.

Hafif ve serinletici bir tatlı olarak özellikle yaz aylarında tercih edilen Pavlova; Avustralya ve Yeni Zelenda'da özel günlerde, kutlamalarda ve yaz etkinliklerinde sıklıkla tüketiliyor.😋

Kısa Kısa Haberler

  • Ankara Kalesi'nin altında 'gizli' sığınak.

  • Dünyanın en pahalı kapı stoperi! (Bu bir futbol terimi değildir)

  • İznik Gölü'nün rengi alg patlamasıyla turkuaza dönüştü.

nomattosocial

View more on Instagram

Sizin için derlediğimiz yeni seyahat rotalarından, bulunduğunuz bölgeye en yakın lezzet duraklarından, bir sonraki yolculuğunuza çıkmadan önce “iyi ki okumuşum” diyeceğiniz bilgilendirici ve keyifli içeriklerden haberdar olmak için e-posta listemize abone olabilir, arkadaşlarınızla paylaşarak Nomatto’yu daha fazla kişiyle tanıştırmamıza katkı sunabilirsiniz.

📢Markaların Dikkatine: Gezi Tutkunu Okuyucularımız İçin Fırsat Arıyoruz!

Merhaba, marka sahipleri! Her zaman yeni maceralar arayan seyahat meraklılarına sunacak harika bir şeyiniz varsa, tam size göre izleyicilerimiz var. Nomatto ile fırsatlarınızı ulaştırın, yeni yerler keşfetmeyi seven yüksek gelirli okuyucularımıza markanızı tanıtma fırsatı yakalayın. Tamamsa bizi bulun! 🔍

Bu haftaki yayınımız nasıldı?

Login or Subscribe to participate in polls.

Değerlendirmeler

Google Yorumlarda 0 yorumun ortalaması 0.0
Henüz hiçbir değerlendirme bulunmamaktadır.
Rüyalarda Dolaşırız

Rüyalarda Dolaşırız

Meğerse Havayı Zenginler Kirletiyormuş / Japonya’nın En Güzel Bahçesi / Rüyalarda Dolaşırız / Haftanın Filmi - The WALK ...
Dünya Mutfakları Sıralamasında Acı Süpriz

Dünya Mutfakları Sıralamasında Acı Süpriz

Dünyanın En İyi Mutfakları / Truva / En Sevilen Piknik Alanları / Günün Destinasyonu: Trabzon / Haftanın Filmi: ...
Devlerin Ayak İzleri

Devlerin Ayak İzleri

Devlerin Ayak İzleri / Terracotta Ordusu: Sessiz Muhafızlar / Dünyanın En İyi Tatlıları - Cardamom Buns / Günün ...
Kirli Hanım Bronzu Kaptı

Kirli Hanım Bronzu Kaptı

Kirli Hanım: Bronz Madalyalı Lezzet / Tam Dijital Pasaport / Başka Bir Gezegende Olduğunuzu Düşündürecek 6 Doğa Harikası ...
Dünyanın En Eski Köprüsü Türkiye’de

Dünyanın En Eski Köprüsü Türkiye’de

Kalabalık Olmayan Plajlar / Ürdün'ün Gül Kenti “Petra” / Popüler Filmler Nerede Çekildi? / Dünyanın En Eski Köprüsü ...